Firefox 4.0 dostępny do pobrania - co nowego?

Firefox 4.0 dostępny do pobrania - co nowego?

Redakcja
21.03.2011 09:20, aktualizacja: 21.03.2011 21:24

Tydzień po premierze Internet Explorera, Mozilla opublikowała na swoich serwerach finalną wersję Firefoksa 4.0. Oficjalnie premiera nowej wersji przeglądarki odbędzie się jutro.

Po wydaniu wersji RC dwa tygodnie temu wykryto tylko jeden poważniejszy problem. Okazało się, że wtyczka McAfee SiteAdvisor powoduje błędy w wyświetlaniu interfejsu przeglądarki i do czasu aktualizacji dodatku przez producenta pozostanie on wyłączony. Firefox 4.0 zaoferuje użytkownikowi całkowicie nowy wygląd, który w Windowsie Vista i 7 wykorzystuje interfejs Aero. Firefox wykorzystuje również dostępne w Windows 7 funkcje podglądu kart, wyświetlania postępu pobierania plików oraz tworzenia tworzenia Jump List - podręcznych list operacji dla przypiętych na pasku ikon. Wygląd najnowszego Firefoksa został stworzony tak, aby zaoszczędzić miejsce na ekranie. Pojawił się przycisk "Firefox", który ma za zadanie zastąpić menu główne. Odświeżony został również interfejs menedżera dodatków, który został przy okazji zmian przeniesiony z okna popup do karty. Firefox 4 uruchomiony pod Windows 7 będzie dodatkowo posiadał wsparcie dla multitouch.

Firefox 4.0 posiada zmieniony mechanizm zarządzania kartami. Każdą otwartą kartę można teraz przypiąć do paska kart na stałe. Przypięte karty będą wyświetlane przy lewym brzegu listy kart. Firefox Panorama umożliwia grupowanie i szybki podgląd otwartych kart. Pasek adresu wyposażony został w mechanizm przełączania się pomiędzy kartami, gdy próbuje zostać wywołana otwarta już w innej karcie strona. Zgodnie z domyślnymi ustawieniami nie wyświetla się już ikona dostępnych kanałów RSS/Atom. Użytkownicy mogą ją przywrócić poprzez narzędzie dostosowywania interfejsu. Z przeglądarki usunięty został pasek statusu, zastąpiony przez pasek rozszerzeń, który domyślnie jest ukryty. Adres docelowy oraz postęp ładowania elementów strony wyświetla się w sposób zbliżony do tego znanego z Google Chrome. Z przeglądarką zintegrowane zostało rozszerzenie Firefox Sync, oferujące możliwość synchronizacji zakładek, haseł, ustawień i otwartych kart. Dane mogą być synchronizowane również z Firefoksem w wersji mobilnej.

Czy Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów? //Razem z wieloma zmianami w interfejsie, pojawiły się też takie, które nie są widoczne gołym okiem. Firefox pracuje na silniku Gecko 2.0. Od czwartej wersji przeglądarki Firefox posiada wsparcie dla sprzętowego renderowania strony. Pod Windowsem wykorzystywany będzie Direct3D, pod systemami opartymi o jądro Linuksa Firefox będzie korzystał z XRender, a pod Mac OS X z OpenGL. Należy tutaj jednak wspomnieć o kulejącym wsparciu w systemach Linux. Jedynie użytkownicy dostarczonych przez firmę NVIDIA sterowników będą mogli cieszyć się działającą akceleracją. Użytkownikom pozostałych systemów Mozilla zaleca aktualizację sterowników do najnowszych wersji. Warto zapoznać się z listą domyślnie blokowanego sprzętu.

Firefox 4.0 respektuje nagłówek Strict-Transport-Security, wymuszający przekierowanie użytkownika na bezpieczne połączenie HTTPS, bez uprzedniego ładowania strony przy pomocy protokołu HTTP. W przeglądarce pojawiła się obsługa części opracowywanych jeszcze rekomendacji HTML5 i CSS3 - w tym nowych właściwości dla pól formularzy. Zgodnie z zapowiedziami pojawiło się wsparcie dla materiałów w formacie WebM oraz czcionek osadzonych na stronach w formacie OpenType. Firefox pozwoli również stronom na przechowywanie części danych po stronie użytkownika dzięki mechanizmowi Local Storage. Aby strona mogła skorzystać z magazynu danych użytkownik będzie musiał uprzednio wyrazić na to zgodę.

Firefox 4.0 można pobrać z naszego portalu w wersjach dla Windows, Linux i Mac OS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (648)