Firefox 55 dostępny: obsługa WebVR i namacalne efekty Quantum Flow

Firefox 55 dostępny: obsługa WebVR i namacalne efekty Quantum Flow

Firefox 55 dostępny: obsługa WebVR i namacalne efekty Quantum Flow
Oskar Ziomek
07.08.2017 17:52, aktualizacja: 07.08.2017 18:23

Chociaż oficjalna premiera stabilnej edycji Firefoksa 55 przewidziana została dopiero na jutro, instalator programu jest dostępny do pobrania już teraz. To pierwsza wersja przeglądarki, po której można się spodziewać znacznego przyspieszenia względem poprzedników, dzięki implementacji elementów w ramach projektu Quantum Flow, ale nie są to oczywiście jedyne zmiany.

Wśród nowości odnotować należy także między innymi nowy system zarządzania uprawnieniami dla rozszerzeń WebExtensions, obsługę WebVR, domyślnie włączone sugestie wyszukiwania, nowe menu ustawień wydajności, w którym można między innymi zdecydować o liczbie procesów zawartości (co w Firefoksie 54 dostępne było jedynie w ramach ustawień zaawansowanych), uproszczony instalator czy też wbudowane narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. Warto jednak dodać, iż możliwe, że część z tych opcji nie będzie od razu dostępna u wszystkich użytkowników.

350203154295711681

Po aktualizacji, podczas instalacji dodatków WebExtensions otrzymamy teraz stosowny komunikat, który poinformuje użytkownika o tym, jakich uprawnień wymaga rozszerzenie, aby działać poprawnie. Z tego miejsca konieczne jest ich ewentualne nadanie, ale warto wiedzieć, iż wybór będzie indywidualny dla każdego z rozszerzeń.

Instalując rozszerzenie WebExtension zostaniemy poproszeni o udzielenie wymaganych uprawnień
Instalując rozszerzenie WebExtension zostaniemy poproszeni o udzielenie wymaganych uprawnień

W opcjach znajdziemy teraz natomiast nowe menu ustawień wydajności, dzięki któremu (jeśli zrezygnujemy z domyślnie aktywnej opcji rekomendowanych ustawień), możemy ręcznie zmienić liczbę procesów dla zawartości w zakresie od 1 do 7. Mozilla rekomenduje korzystać z czterech, a o konsekwencjach wykorzystania jeszcze większej ich liczby wspominaliśmy w teście tego rozwiązania, gdy debiutowało nieco bardziej ukryte w Firefoksie 54.

  • Ustawienia wydajności pozwalają samodzielnie zmienić liczbę procesów zawartości
  • Dynamiczne podpowiedzi wyszukiwania są teraz domyślnie aktywne
[1/2] Ustawienia wydajności pozwalają samodzielnie zmienić liczbę procesów zawartości

W ramach przypomnienia dodajmy, że Firefox 55 jest także pierwszą edycją tej przeglądarki, w której cyklu wydawniczym pominięto kanał Aurora. Wiele zmian w przeglądarce stworzonych zostało po to, by dorównać obecnemu liderowi jakim jest Google Chrome i wraz z premierą Firefoksa 57 odzyskać część użytkowników, o czym zespół Mozilli wspominał niedawno w raporcie specjalnym na łamach serwisu CNET.

Jak wspominaliśmy na wstępie, aktualnie najnowszy Firefox 55 jest już dostępny do pobrania w stabilnej wersji z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)