Firefox 84 odetnie się od Adobe Flash Playera. Obsługa zostanie wyłączona w grudniu

Obsługa Flasha zniknie z Firefoksa 84, fot. Oskar Ziomek
Obsługa Flasha zniknie z Firefoksa 84, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

18.05.2020 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mozilla całkowicie odcina się od Flash Playera, który wraz z końcem bieżącego roku straci wsparcie ze strony Adobe. Choć jego obsługa już teraz nie jest domyślnie włączona w Firefoksie, użytkownicy na żądanie wciąż mogą go jeszcze uruchomić. Teraz dowiedzieliśmy się, że Adobe Flash Player całkowicie zniknie z Firefoksa 84, czyli wraz z wydaniem, którego premiera spodziewana jest w grudniu.

To bardzo ważna decyzja z uwagi na bezpieczeństwo. Adobe Flash Player od dawna jest bowiem uważany za wyjątkowo nieudane i dziurawe oprogramowanie, które powinno zostać jak najszybciej wycofane z użycia. Tak też stanie już za kilka miesięcy, przynajmniej od strony producenta – 31 grudnia 2020 roku Adobe przestanie aktualizować Flash Playera, także od strony zabezpieczeń.

Popularność stron z Flashem sukcesywnie spada, źródło: W3Techs.
Popularność stron z Flashem sukcesywnie spada, źródło: W3Techs.

Producenci przeglądarek idą więc za ciosem. Nie powinno być to jakimkolwiek zaskoczeniem, szczególnie w obliczu otwartości Adobe i informacji o planowanym zakończeniu wsparcia Flash Playera jeszcze w 2017 roku. Czasu na zmiany było więc sporo, choć Flash jako taki powoli "umierał w swoim tempie" od dawna – według statystyk, dwa lata temu był wykorzystany przez niecałe 5 proc. stron na świecie. Według W3Techs, dzisiaj jest to tylko 2,6 procent.

Obsługa Adobe Flash Playera zniknie wraz z Firefoksem 84, co w przypadku stabilnego wydania oznacza termin grudniowy. Użytkownicy korzystający z testowych wydań, muszą być więc gotowi na zmiany wcześniej. Premiera Firefoksa 84 Nightly spodziewana jest w październiku.

Firefoksa na Windowsa i macOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)