Firefox: koniec kanału Aurora, nowości szybciej w wydaniu stabilnym

Firefox: koniec kanału Aurora, nowości szybciej w wydaniu stabilnym

Firefox: koniec kanału Aurora, nowości szybciej w wydaniu stabilnym
Oskar Ziomek
18.04.2017 14:17, aktualizacja: 18.04.2017 14:27

Dzisiaj obowiązywać zaczynają zmiany w planie wydawniczym nowych wersji Firefoxa. Z dotychczasowej listy edycji testowych, znika Aurora. Od teraz wszystkie nowości testowo zaimplementowane w Nightly, trafiać będą bezpośrednio do Firefoxa Beta. To również na nim bazować będzie teraz edycja deweloperska, oferując tym samym wyższą stabilność, niż wcześniej.

Mozilla nie ukrywa, że jej oczekiwania wobec Aurory były inne. Ten kanał aktualizacji nie sprawdził się jako kanał do stabilizacji. Zamiast ułatwiać proces rozwoju oprogramowania, stał się przeszkodą. Jak sugerują twórcy, zmiany w planie wydawniczym przyniosą wyłącznie korzyści: zainteresowanym użytkownikom zapewnią łatwiejszy wybór odmian testowych przeglądarki, twórcom – stabilniejsze środowisko pracy, a wreszcie „typowym” użytkownikom – krótszy cykl wydawniczy, w efekcie czego nowości z Nightly trafiać mają do stabilnego wydania w czasie krótszym o 6-8 tygodni, niż dotychczas.

Plan wydawniczy Firefoxa uwzględniający koniec Aurory. Źródło: release.mozilla.org
Plan wydawniczy Firefoxa uwzględniający koniec Aurory. Źródło: release.mozilla.org

Aby uniknąć kłopotów i programistycznych wyzwań z powodu skróconego czasu cyklu, nowości do wersji Beta trafiać będą etapami. Mozilla informuje, że kolejne modyfikacje otrzymywać będą grupy użytkowników, gdzie kryterium ma być na przykład wykorzystywany system operacyjny lub model karty graficznej.

Na koniec warto dodać, że pomimo zmian, nie należy się obawiać większych problemów z działaniem aktualnie zainstalowanych odmian Aurora, ponieważ docelowo przeprowadzona zostanie migracja do aktualnych wydań.

Co ciekawe jednak, z przyczyn technicznych, zostanie to zrealizowane inaczej dla przeglądarki komputerowej, a inaczej w przypadku odmiany mobilnej dla Androida. Desktopowe Aurory aktualizowane będą do wersji Beta, natomiast mobilne zespolone z kanałem Nightly. Stabilne i testowe wersje Firefoksa znaleźć można w naszej bazie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)