Firefox z ustawieniami wydajności: zasoby alokowane przez użytkownika

Firefox z ustawieniami wydajności: zasoby alokowane przez użytkownika
Oskar Ziomek

12.04.2017 08:17, aktual.: 12.04.2017 09:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Mozilli rozpoczęto prace, w wyniku których w Firefoxie pojawią się wkrótce ustawienia wydajności. Pozwolą samodzielnie zdecydować o wyborze funkcji, których wyłączenie może znacząco odciążyć RAM. Producent już teraz przedstawił wstępny wygląd menu z opcjami, zdradzający kilka obszarów, które będą obejmować ustawienia.

Z przedstawionego zrzutu ekranu wynika, że do dyspozycji będzie kilka opcji, które mogą wyraźnie wpłynąć na ogólną wydajność programu. Jednym kliknięciem możliwe będzie wyłączenie animacji interfejsu, co ma przyczynić się do zwiększenia wydajności, w szczególności na starszych konfiguracjach, oraz aktywacja wstępnego ładowania stron, co pomoże szybciej wyświetlić docelową witrynę, o ile wcześniej już ją odwiedziliśmy.

Proponowany wygląd zakładki z ustawieniami wydajności Firefoxa
Proponowany wygląd zakładki z ustawieniami wydajności Firefoxa

Najciekawiej wygląda jednak suwak w skali 1-7, którym kontrolować będzie można stopień przetwarzania zawartości. W praktyce chodzić będzie o określenie maksymalnej wielkości RAM-u, jaką Firefox będzie mógł zużyć. Więcej RAM-u dla przeglądarki to szybsze działanie, ale również uszczerbek dla komputera i jego ogólnej wydajności. Proces będzie zatem przypominał nieco zrównoważenie alokacji zasobów dla maszyny wirtualnej i komputera-gospodarza. Świetną funkcją byłaby możliwość alokacji zasobów na kolejne procesy, już po pełnej implementacji Electrolysis.

Jak widać, w ustawieniach znajdziemy też opcję Optymalizuj Firefoxa, której zadaniem będzie wyłączenie wszystkich zainstalowanych rozszerzeń. Znajdziemy tu również możliwość skorzystania z ustawień zalecanych. Warto dodać, że funkcja ta pozostaje we wczesnej fazie rozwoju, zatem jej obecna forma nie jest decydująca. Niewykluczone, że przed udostępnieniem użytkownikom, zostanie jeszcze zmodyfikowana. Możliwe, że panel ustawień wydajności pojawi się w wersji 57, zapowiadającej się na przełomową.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)