Firefox z wydłużonym wsparciem będzie łatwiejszy w konfiguracji

Firefox z wydłużonym wsparciem będzie łatwiejszy w konfiguracji
Oskar Ziomek

14.01.2018 15:05, aktual.: 14.01.2018 15:39

Mozilla zmienia zasady, jakie będą obowiązywać w Firefoksie z wydłużonym wsparciem, z którego korzystają najczęściej organizacje oraz szkoły, ale także indywidualni użytkownicy. Wraz z premierą Firefoksa 60 ESR w maju, pojawi się tu możliwość korzystania z silnika zasad (Policy Engine), dzięki któremu administratorzy będą mogli łatwiej i w większym zakresie personalizować program i integrować go z istniejącymi systemami zarządzania.

Nowy silnik pozwoli użytkownikom firm łatwiej konfigurować i dostosowywać przeglądarkę do własnych wymagań i będzie zdolny do pracy z dowolnym narzędziem, które będzie miało ustalać zasady. Mozilla nie planuje jednak na tym poprzestać i wkrótce pochylić się także nad implementacją zasad dla grup w Windowsie. Twórcy przyznają, że z początku obsługiwana będzie tylko część zasad, ale z czasem (na bazie informacji zwrotnych od użytkowników) przybywać będą kolejne.

Silnik zasad będzie komponentem Firefoksa, który w momencie uruchomienia przeglądarki będzie wczytywać właściwe zasady do aktywacji. Z początku będą się one znajdować w pliku JSON dostępnym w folderze instalacji przeglądarki i pozostającym do dyspozycji administratora. Zasady będzie można wykorzystać na przykład do wyłączenia dostępu do zaawansowanej konfiguracji przez about:config, czy też wyłączenia telemetrii. Szczegóły znaleźć można na stronie Firefoksa.

Jak wspomniano na wstępie, zasady pojawią się w przeglądarce wraz z wydaniem wersji 60 ESR na początku maja bieżącego roku. Twórcy nie ukrywają, że wiążą duże nadzieje z użytkownikami i ich chęcią do dzielenia się informacjami zwrotnymi, bo bez tego ulepszanie programu i implementacja kolejnych zasad nie będzie łatwa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)