Firmware Tesli zdradza plany na przyszłość. Jest szansa na akumulator 109 kWh

Firmware Tesli zdradza plany na przyszłość. Jest szansa na akumulator 109 kWh

W przyszłości Tesla mogłaby dostać akumulator 109 kWh, fot. Getty Images
W przyszłości Tesla mogłaby dostać akumulator 109 kWh, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
21.02.2020 16:33

Tesla Model S, 3 oraz X to pojazdy, które mogą być w przyszłości zasilane akumulatorami o użytecznej pojemności aż 109 kWh. To wnioski, do których doszedł Jason Hughes, który przeanalizował oprogramowanie BMS odpowiedzialne za zarządzanie baterią w Teslach i natrafił na fragmenty kodu wskazujące na przygotowania właśnie do takiej zmiany.

Na odkrycie opublikowane na Twitterze zwrócił uwagę serwis elektrowoz.pl. Szacuje się, że użyteczna pojemność 109 kWh to około 114 kWh pojemności całkowitej, a takiego akumulatora jeszcze w Teslach nie było. Jason Hughes tłumaczy, że w nowych akumulatorach ogniwa miałyby zostać zgrupowane po 108 sztuk, a napięcie sięgnie 450 V.

Fragmenty kodu oprogramowania sugerują, że nowe akumulatory pojawią się w Tesli Model S, X oraz 3. W przypadku Modelu S szacuje się, że 109 kWh wystarczy na pokonanie ponad 400 mil, czyli niecałych 644 kilometrów. W praktyce nie jest to duża zmiana względem obecnie stosowanych akumulatorów w najdroższym wariancie. Tesla Model S w wersji Long Range Plus po aktualizacji może przejechać niecałe 630 kilometrów, korzystając z obecnego ogniwa o pojemności 100 kWh.

W kodzie nie znaleziono jednak informacji, które mogłyby wskazywać na planowane zastosowanie nowych akumulatorów w nadchodzącej Tesli Cybertruck. Serwis elektrowoz.pl zaznacza jednak, że nie jest to dziwne, bo w tym przypadku akumulator 109 kWh może być wciąż za mały. Pickup Tesli to duży i ciężki pojazd, który w najdroższej wersji ma pozwolić na przejechanie ponad 800 kilometrów na jednym ładowaniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)