Fluent Design nie zachwyca? Windows 10 niczym „chiński klon macOS-a”

Fluent Design nie zachwyca? Windows 10 niczym „chiński klon macOS-a”

16.10.2017 16:32, aktual.: 26.10.2017 08:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Miał być entuzjazm i zachwyt użytkowników, jest obojętność,a nawet złośliwości. W przeddzień premiery Windows 10 FallCreators Update, Microsoft zaprezentował w YouTube na łamachswojego kanału Windows Developer wideo z wizerunkiem tego, jakiWindows 10 ma się stać dzięki nowemu językowi wzornictwa FluentDesign. Niektóre jego elementy zadebiutują właśnie w najnowszejaktualizacji. Niestety jednak ich prezentacja nie zdobyła poklasku,właściwie chwalony był tylko dobór muzyki do wideo.

Próba zareklamowania nowego języka wzornictwa zakończyła sięporażką. Może trzeba było wyłączyć komentarze? Złośliwcy zYouTube w komentarzach pozwolili sobie nawet na określenie ciężkiejpracy projektantów Microsoftu „chińskim klonem macOS-a”.Pojawiały się opinie, że Fluent Design jest nudny i brzydki,cierpi na niespójność, a przejrzystości i rozmycia to o wiele zamało, by odświeżyć cierpiącyna spłaszczenia interfejs Windowsa 10.

#WindowsDevDay - Fluent Design

Faktycznie – trochę za mało. O tym, co pierwotnie nosiłonazwę Project Neon, Microsoft opowiadał już roktemu, przyznając że obecny język wzornictwa MDL2 jest dośćdrętwy. Neon, który z czasem otrzymał nazwę Fluent Design, miał...

...uwolnić zawartość interfejsu aplikacji z ramek okien, i coszczególnie istotne, pozwolić na wprowadzenie Windowsa 10 w eręwirtualnej i wspomaganej rzeczywistości, zapewnianej przez MicrosoftHololens. Byłby interfejsem łączącym różne urządzenia,odwzorowującym doświadczenie użytkownika na fizyczny światpoprzez tekstury, modele 3D i oświetlenie.

Na razie jednak pod względem wzornictwa sytuacja robi sięjeszcze bardziej pomieszana. Do Windows 10 Creators Update wpłynęłydwie funkcje przypisane Fluent Design, tj. rozmazana przezroczystośćAcrylic Effect oraz efekt podświetlenia elementów list Reveal.Działają one jednak tylko w aplikacjach uniwersalnych, którezresztą zasadniczo wciąż tkwią w Microsoft Design Language 2. Ajak pogrzebać w systemie, to szybko zobaczymy klasyczne elementyinterfejsu z win32, pamiętające jeszcze czasy Windows 2000.

Pełne „upłynnienie” Windowsa 10 ma nastąpić na wiosnę2018 roku, wraz z wydaniem tego, co dziś nazywa się po prostuRedstone 4. Póki co te upłynniające elementy możemy zobaczyć wsystemowych aplikacjach takich jak Muzyka Groove, Poczta oraz Filmy &TV – jeśli ktoś ich używa zamiast normalnego VLC czy Outlooka.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (103)