Ani widu, ani słychu – czyli ePUAP2 narazie tylko w wersji testowej

Druga, poprawiona i udoskonalona, wersja elektronicznej platformy usług administracji publicznej, czyli w skrócie ePUAP, miała zostać wprowadzona w czerwcu tego roku. Niestety tak jak to już bywało, "premiera" po raz kolejny została przesunięta. Na lipiec, a w lipcu... nic się nie zmieniło ;-)

Niemniej dzięki środowisku testowemu ePUAP2 możemy podejrzeć jakie zmiany zostały wprowadzone przez projektodawców.

Zmienił się przede wszystkim layout strony. Jest bardziej przejrzysty, czytelniejszy, wręcz minimalistyczny. Dodatkowo wprowadzono możliwość włączenia wysokiego kontrastu (czarne tło, białe i żółte litery), co ma być udogodnieniem dla osób niedowidzących. Przy rejestracji pojawiła się również możliwość odsłuchania kodu CAPTCHA. W ustawieniach konta możemy również wgrać swój avatar (czego nie było w pierwszej wersji portalu).

Katalog spraw prezentuje się również o wiele korzystniej. Wszystkie rodzaje spraw do załatwienia zostały podzielone według głównych haseł, takich jak m.in. transport, ochrona środowiska, budownictwo i mieszkania, itd. Wprowadzono również podział spraw na te skierowane do klientów urzędów oraz te, którymi zajmują się urzędnicy.

Przyjemniejszy dla oka jest również widok ustawień konta jak i samej skrzynki.

Według Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oprócz zmiany szaty graficznej na przyjemniejszą dla użytkownika, wprowadzono również szereg zmian odnośnie funkcjonalności ePUAP2- poprawiono wiele błędów, które częstokroć dawały o sobie znać podczas funkcjonowania ePUAP.

Dopiero po wprowadzeniu nowej platformy przekonamy się jak będzie z jej funkcjonowaniem i czy korzystanie z ePUAPu nadal będzie tylko i wyłącznie udręką, a nie ułatwieniem w załatwianiu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.