Geoblokady nie mają szans: Opera wbudowała VPN w swoją przeglądarkę

Geoblokady nie mają szans: Opera wbudowała VPN w swoją przeglądarkę

Geoblokady nie mają szans: Opera wbudowała VPN w swoją przeglądarkę
21.04.2016 09:00, aktualizacja: 21.04.2016 10:16

Opera Software miała już wiele rewolucyjnych pomysłów naulepszanie przeglądarek. Jedne zdobyły serca użytkowników izmusiły innych producentów do naśladownictwa (np. przeglądanie wkartach), inne okazały się zbytecznym wodotryskiem, z któregopraktycznie nikt nie korzystał (np. wbudowanie w przeglądarkęserwera WWW). Najnowsza deweloperska wersja Opery przynosi jednakcoś, co naszym zdaniem należy do tej pierwszej kategorii. Koniec złatwym śledzeniem użytkowników – obsługa połączeń przezwirtualną sieć prywatną (VPN) została wbudowana w samąprzeglądarkę.

Ustawienia prywatności w Operze: tu się włącza VPN
Ustawienia prywatności w Operze: tu się włącza VPN

Mechanizm działania jest prosty, przystępny dla każdegoużytkownika. Kliknięcie przycisku Opery, wybranie w menu Settings(Ustawienia) na Windowsie lub Preferences (Preferencje) na Maku,przejście do panelu Privacy&Security i włączenie tam funkcjiVPN.

Informacje o działaniu VPN-u
Informacje o działaniu VPN-u

W pasku adresowym pojawi się ikonka, informująca o tym, żepołączenie przez wirtualną sieć prywatną jest aktywne. Jejkliknięcie otworzy panel pokazujący stan ujawnienia adresu IP,ilość danych w ten sposób przesłanych i lokalizację, z którejkorzystamy. Obecnie do dyspozycji mamy Niemcy, Kanadę i StanyZjednoczone, ale w przyszłości lokalizacji wyjściowych serwerówma być więcej. Bezpieczeństwo? No cóż, solidny standard, 256-bitAES. Wszystko to za darmo, bez ograniczeń co do ilości przesłanychdanych.

  • Witamy we Frankfurcie nad Menem
  • Niemiecki adres IP, niemieckie reklamy
[1/2] Witamy we Frankfurcie nad Menem

Oficjalnym powodem wbudowania VPN-u w przeglądarkę jestoczywiście troska o bezpieczeństwo prywatność użytkowników, takby mogli przeglądać Sieć bardziej anonimowi i czuli się pewniej,korzystając z otwartych, publicznych hotspotów. Oczywiście nieoznacza to, że jednym kliknięciem uzyskają pełną anonimowość,nie polecamy korzystania z tego VPN-u w sytuacjach wymagającychnajwyższej ostrożności. Jednak na co dzień, gdy chcemy np. ominąćblokady geolokalizacyjne w Sieci, taka prosta w użyciu wirtualnasieć prywatna jest świetnym pomysłem.

Świetny serial Salem, w polskiej odsłonie Netfliksa niedostępny
Świetny serial Salem, w polskiej odsłonie Netfliksa niedostępny

Niektórzy mogą być pewnie ciekawi, czy w ten sposób możnaprzeglądać amerykańskie zasoby Netfliksa. A jakże – nie ma ztym żadnego problemu, choć jakość wideo będzie mizerna,przepustowość szyfrowanego tunelu Opery nie jest za duża.

Deweloperską wersję Opery pobierzecie z naszej bazyoprogramowania, znajdziecie ją w zakładce „Wszystkie wersje”.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)