GIMP 2.7.3 wydany, 2.8 coraz bliżej

23.08.2011 11:26, aktual.: 23.08.2011 12:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właśnie ukazała się kolejna testowa wersja popularnego programu do obróbki grafiki rastrowej — GIMP 2.7.3. To znak, że wersja 2.8 jest coraz bliżej.

O większości planowanych zmian już pisaliśmy przy okazji podsumowania planów rozwojowych GIMP-a. W wersji 2.7.3 znalazły się poprawki opracowywane przez ostatnie 5 miesięcy, w tym z niecierpliwością wyczekiwany przez użytkowników opcjonalny jednookienkowy interfejs. Pliki otwarte w GIMP-ie w trybie jednookienkowym umieszczane są w kartach, między którymi można przełączać się klikając w miniatury lub za pomocą skrótów klawiszowych (Alt+cyfra). Testowany interfejs jest już gotowy do umieszczenia w nadchodzącej wersji 2.8 programu.

Na uwagę zasługuje również oparte na GEGL narzędzie Cage transform (zniekształcanie fragmentu obrazu na podstawie „klatki”). Wierzchołki „klatki” można dodawać i odejmować, ale dotychczas modyfikacje klatki powodowały znaczne zwolnienie działania programu. W wersji 2.7.3 ten mechanizm został zoptymalizowany, a ponadto przy modyfikacjach siatki można pomagać sobie prowadnicami (proste linie, złoty podział, reguła trzech itp.). Rozwiązany został również ważny problem przesuwania warstw w grupie, co przybliżyło wydanie wersji 2.8 GIMP-a przynajmniej o miesiąc.

Pełna lista zmian znajduje się w repozytorium. Na razie dostępny jest jedynie kod źródłowy programu. Postęp prac nad wersją 2.8 GIMP-a można śledzić na tasktaste.

A z naszego portalu pobrać można wersję stabilną 2.6.11 oraz rozwojową 2.7 dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (36)
Zobacz także