GIMP 2.8 z edycją w jednym oknie
GIMP 2.8 - owoc trzech lat ciężkiej pracy deweloperów - ujrzał w końcu światło dzienne. Najnowsza wersja tego świetnego, darmowego programu graficznego została wyposażona w szereg nowości i usprawnień, w tym oczekiwany od dawna tryb jednego okna.
Najważniejszą nowością w GIMP 2.8 jest bez wątpienia tryb jednego okna. Do tej pory aplikacja dysponowała specyficznym interfejsem, w którym każdy element wyświetlany był w osobnym oknie. Ta cecha już na pierwszy rzut oka odróżniała GIMP-a od jego komercyjnych odpowiedników (takich jak Photoshop) i miała tyleż zwolenników, co przeciwników. Obecnie w aplikacji będzie można swobodnie przełączać się między trybem jednego okna i tym znanym z poprzednich wydań GIMP-a. Ponadto pojawiła się możliwość dokowania wielu narzędzi w kolumny w ramach jednego okna, co powinno przypaść do gustu grafikom pracującym na więcej niż jednym monitorze. Sam proces dokowania także został usprawniony i sprowadza się do przeciągania kart.
Polecenie Zapisz (Save) w GIMP 2.8 zapisuje obrabianą grafikę do natywnego formatu - XFC. Oczywiście w każdej chwili możemy także wyeksportować naszą grafikę do innych formatów (JPG, GIF, PNG itd.) Dzięki tej zmianie unika się nieporozumień - zapisany plik zachowuje wszystkie ustawienia oraz warstwy i pozwala na kontynuowanie pracy w miejscu, w którym ją przerwaliśmy. Eksport do zewnętrznych formatów wiąże się natomiast ze stratą części informacji, przez co kontynuowanie obróbki w GIMP-e z zachowaniem wszystkich ustawień jest niemożliwe.
GIMP 2.8 wzbogacił się także o możliwość grupowania warstw. Natomiast wykorzystanie do renderowania efektów biblioteki Cario sprawiło, że interfejs programu i wszystkie narzędzia są wygładzone (antyaliasing). Wprowadzono także liczne usprawnienia w mechanizmie edycji tekstów i zmodyfikowano skróty klawiszowe. Pojawiła się także możliwość stosowania prostych działań w polach definiowania wielkości.