GIMP doczeka się dużych zmian interfejsu

GIMP doczeka się dużych zmian interfejsu

Wojciech Cybulski
21.09.2009 20:57, aktualizacja: 21.09.2009 21:24

GIMP przez wielu uważany jest za najlepsze, darmowe oprogramowanie do tworzenia i edycji grafiki rastrowej. Program ten znany jest także ze swojego oryginalnego podejścia do kwestii interfejsu użytkownika, w którym każdy element stanowi osobne okno. Idea ta ma tyluż zwolenników co przeciwników, gdyż spora część osób chętnie widziałoby w GIMP-ie interfejs przypominający ten z komercyjnego Photoshopa. Twórcy najwyraźniej wsłuchali się w głosy tej części użytkowników i zapowiedzieli, że wprowadzą do GIMP-a dodatkowy interfejs.

Mowa tu o wersji 2.8, która jest dopiero przygotowywana przez deweloperów. Jak napisał Peter Sikking, trwają już pracę nad Single Window Mode, czyli trybem, w którym cała praca w GIMP-ie toczy się w jednym oknie. Co ważne, zwolennicy aktualnego interfejsu będą dalej mogli z niego korzystać, ponieważ nowe GUI będzie można łatwo wyłączyć z poziomu menu programu.

Przygotowywany interfejs ma posiadać kilku interesujących funkcji, które mogą znacznie uprościć pracę w trybie jednego okna. Dostaniemy pasek z miniaturami do łatwego przełączania się między edytowanymi projektami, funkcję Polaroid służącą do szybkiego podglądu dowolnej grafiki a dodatkowo całość pozwalać ma na łatwe dostosowanie do potrzeb użytkownika poprzez zmianę wielkości i położenia poszczególnych paneli.

Na zapowiadane zmiany wielu fanów GIMP-a czekało od lat o czym świadczą projekty takie jak GimPhoto czy GIMPshop - nie zdołały one jednak stworzyć interfejsu, który w pełni odpowiadałby na oczekiwania użytkowników. Tym razem, gdy do pracy wzięli się sami twórcy GIMP-a, są duże szanse, że nowe GUI będzie przygotowane profesjonalnie i faktycznie zamieni ten darmowy edytor grafiki w bezpłatną alternatywę dla Photoshopa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)