Google Chrome 51: lepsze zarządzanie hasłami i rysowanie tylko tego, co widać

Strona głównaGoogle Chrome 51: lepsze zarządzanie hasłami i rysowanie tylko tego, co widać
26.05.2016 10:25
Google Chrome 51: lepsze zarządzanie hasłami i rysowanie tylko tego, co widać

To chyba pierwszy na świecie program, który w numeracji wersjiprzekroczył 50. W stabilnym kanale wydaniczym Google Chrome pojawiłasię wersja 51.0.2704.63, dla Windowsa, OS-a X i Linuksa. Opróczzałatania ponad 40 luk (z których odkrycie czterech przypadłoznanemu polskiemu badaczowi Mariuszowi Młyńskiemu, bogatszemu terazdzięki temu o 30 tys. dolarów), przynosi sporo nowości, którezauważą także końcowi użytkownicy.

Z tych nowości najciekawszy wydaje się nowy interfejs CredentialManagement. Za jego sprawą w przeglądarce będzie możnaprzechowywać nie tylko hasła do stron, ale też ustawieniatożsamości, a nawet całe schematy logowania i innych interakcji zestroną. Obsłużymy też zewnętrznych dostawców tożsamości. Takizaawansowany mechanizm uwierzytelniania otwiera drogę doautomatyzacji logowań z maskowanymi hasłami jak też uprościwracanie do stron, które wylogowują użytkowników po określonymczasie – o ile oczywiście ich autorzy będą poprawnie nowe APIobsługiwać. Warto podkreślić, że ten mechanizm zostałoficjalnie zgłoszony jako standard Konsorcjum WWW (W3C), więc wprzyszłości także i inne przeglądarki powinny obsługiwaćprogramistyczny dostęp do menedżerów haseł.

Druga warta uwagi zmiana dotyczy potokurenderowania grafiki. Odczują to przede wszystkim użytkownicylaptopów i urządzeń mobilnych (zmiana trafi też do androidowegoChrome) – w uproszczeniu można powiedzieć, że silnik Blink niebędzie rysował zewnętrznych grafik i animacji, które znajdująsię poza widocznym ekranem. Te wszystkie reklamy, klipy wideo czywidżety serwisów społecznościowych nie będą już więcniepotrzebnie spowalniać strony, a jak samo Google ocenia, pozwolito na zmniejszenie zużycia energii przez przeglądarkę o 30%.

350177678445602753

Wreszcie należy wspomnieć o interfejsie IntersectionObserver. Pozwala on na analizę położenia elementów stronywzględem siebie i aktualnego widoku – dostajemy taki szybki ioszczędny monitoring, pozwalający wywołać zdarzenie gdyktórykolwiek obserwowany element przetnie się z obserwowanymelementem lub jego potomkiem. W praktyce pozwoli to nainteligentniejsze zachowanie stron internetowych (które będą„wiedziały”, co jest akurat wyświetlane), ulepszy „leniweładowanie” niewidocznych zasobów, przyspieszy ładowanie stron iich przewijanie.

To nie koniec nowości – można wspomnieć o nowym widżecie naAndroida i usunięciu widoku oddzielnych kart w podglądzie listyaplikacji, dodaniu obsługi zdarzeń dotyku i kółka myszy, którepozwalają na interaktywne uruchamianie JavaScriptu bez blokowaniaprzewijania, wzmocnieniu bezpieczeństwa dzięki wprowadzeniu szyfruAES_256_GCM i porzuceniu szyfrów DHE, możliwości wymuszenia przezstrony ładowania ciasteczek tylko z tej samej domeny (Same-sitecookie), porzuceniu autorskich protokołów SPDY i ALPN na rzeczstandardowego HTTP/2, oraz asynchronicznemu budowaniu i przekazywaniubinarnych obiektów – co pozwoli na przenoszenie przez przeglądarkędużych plików bez przycięć.

Google Chrome 51 znajdziecie w naszej bazie oprogramowania naWindowsai OS-aX. Niebawem powinna pojawić się aktualizacja dla Androida.Użytkownicy systemów Windows Vista i XP już z Chrome nieskorzystają, pozostaje im przenośna wersja Chromium 49, którąznajdziecie w naszej bazie pod zakładką Wszystkiewersje.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Komentarze (75)