Google Chrome niebawem przestanie obsługiwać protokół FTP, używany do przesyłania plików. Nie ma czego żałować – protokół jest niebezpieczny.

bETIsDIR

Rozmowy o usunięciu FTP z przeglądarek internetowych toczą się od dłuższego czasu. Pomysł pojawił się w 2015 roku. Już wtedy FTP, czyli File Transfer Protocol był w Chromie używany sporadycznie. Od 2017 roku Chrome ostrzega, że odnośnik ftp:// jest niebezpieczny, a dane będą przekazywane nieszyfrowanym kanałem.

Chrome bez FTP coraz bliżej

Z dyskusji programistów silnika Blink, który jest podstawą Chrome'a, wynika, że mają już plan, jak usunąć obsługę FTP z przeglądarki… a właściwie to, co z niej zostało. Różne funkcje klienta FTP są usuwane od lat.

Prace już trwają. Justin Tervay już wprowadza niezbędne zmiany w kodzie i bada konsekwencje. Jedną ze zmian jest flaga, która całkowicie wyłącza obsługę protokołu FTP. Ma ona pojawić się w wersji 80 przeglądarki i protokół przesyłania plików będzie w niej domyślnie wyłączony. FTP Całkowicie zniknie z Chrome'a w wersji 82.

bETIsDIT

Zainteresowanym korzystaniem z FTP polecamy bardziej zaawansowane klienty, a najlepiej przesiadkę na szyfrowany protokół FTPS (FTP-Secure, FTP-SSL).

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (90)
bETIsDJP