Google Chrome 83 dostępny do pobrania. Przeprojektowano ustawienia prywatności

Nowa wersja Google Chrome jest już dostępna do pobrania, fot. Getty Images
Nowa wersja Google Chrome jest już dostępna do pobrania, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

21.05.2020 16:02

Google Chrome jest już dostępny do pobrania w kolejnej wersji. W wydaniu 83 duży nacisk położono na prywatność i bezpieczeństwo, co widać nie tylko "pod maską", ale i w ustawieniach, gdzie przerobiono nieco widok opcji. Google tłumaczy, że modyfikacje wprowadzono po to, by wszystko było jeszcze łatwiejsze do znalezienia i zrozumienia.

Zmiany w opcjach dotyczą między innymi ustawień plików cookie, które można blokować zarówno w trybie zwykłym, jak i incognito. Inna możliwość to indywidualne dostosowywanie ustawień do konkretnych stron. Nieco inaczej zorganizowano także opcje związane z uprawnieniami dotyczącymi kamery, lokalizacji, powiadomień i mikrofonu – to pozwala do nich szybciej dotrzeć.

Chrome 83 to także większe bezpieczeństwo czynne. Google chwali nowy tryb Ulepszone Bezpieczne Przeglądanie, w którym przeglądarka dokładnie analizuje odwiedzane strony, by na czas ostrzegać użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem czy phishingiem. Chrome będzie chronić jeszcze bardziej, kiedy użytkownik będzie zalogowany na swoje konto Google – wówczas analizowanych jest "całościowy ogląd zdarzeń", jak opisuje to sam producent.

W kontekście bezpieczeństwa należy jeszcze wspomnieć o mechanizmie DNS-over-HTTPS, czyli szyfrowaniu na etapie ustalania serwera strony internetowej. To utrudnienie dla atakujących, którzy w przypadku braku szyfrowania mogli wykorzystywać ten moment, by próbować przekierować użytkownika na fałszywą, zainfekowaną stronę. W praktyce jednak sprawa nie jest tak oczywista. Więcej o DNS-over-HTTPS można przeczytać w odrębnej publikacji.

Przeglądarkę Google Chrome na Windowsa, macOS-a, Androida oraz iOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)