Google Chrome 87 dostępna do pobrania. Znowu obiecują, że będzie szybciej i wydajniej

fot. GettyImages
fot. GettyImages
Arkadiusz Stando

18.11.2020 11:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google udostępnił już oficjalną wersję 87 przeglądarki Chrome. Lista nowości jest całkiem spora. Jak zapewniają twórcy, ma być ona szybsza i bardziej energooszczędna. Wprowadzają narzędzie, które obiecywali dodać już dwa wydania temu.

Najnowsza wersja Google Chrome 87 jest już dostępna do pobrania. Będzie to ostatnia duża aktualizacja przeglądarki w 2020 roku. Kolejne wersje zapowiedziano dopiero na 2021 rok. I tym razem znowu Google obiecuje, że w tej wersji wprowadza mechanizm "wyciszania" wszystkich nieaktywnych kart, czyli redukuje wykorzystywane przez przeglądarkę zasoby. Funkcja "tab throttling" miała pojawić się już w Chrome 85 oraz Chrome 86.

W obydwu przypadkach skończyło się na zapowiedziach i po kilku dniach Google informował o wycofaniu funkcji. Mechanizm "tab throttling" ma przekładać się na zwiększenie żywotności baterii laptopów o średnio 1,25 godziny oraz przyśpieszyć start przeglądarki o 25 proc. i ładowanie stron o 7 proc. Zmniejszy też zapotrzebowanie na pamięć RAM.

Chrome 87 – nowa przeglądarka plików PDF, funkcje Omniboxa i zmiany w kartach

Wśród bardziej widocznych zmian, po raz pierwszy w historii Chrome, lifting przechodzi przeglądarka plików PDF. W nowym widoku pojawia się pasek boczny zawierający podgląd wszystkich stron. Zmieniło się miejsce umieszczenia przycisków do przybliżania i oddalania dokumentu – teraz znajduje się na środku. Przeglądarka umożliwia także ułożenie stron obok siebie. Jeśli nowa wersja nie pojawiła się jeszcze u was, można ją uruchomić pod tym adresem: chrome://flags/#pdf-viewer-update.

Obraz

W Chrome 87 ma pojawić się jeszcze kilka nowych funkcji, do których jeszcze nie uzyskaliśmy dostępu. W pasku wyszukiwania, zwanym przez Google Omnibox, pojawi się opcja wyszukiwania narzędzi przeglądarki. Przykładowo, po wpisaniu "wyczyść historię", Google wyświetli nam podpowiedź, dzięki której można przenieść się bezpośrednio do usuwania danych przeglądania.

Obraz

Google dodaje nowe narzędzia do wideorozmów. Bezpośrednio w przeglądarce Chrome będzie można dostosować odpowiedni kadr z naszej kamerki, czyli przybliżyć/oddalić i przesunąć obraz bardziej w prawo lub w lewo. Chrome pozwoli także uruchomić wszystkie ostatnio otwarte karty od nowej sesji przeglądania i nie chodzi tu o przypadkowe zamknięcie, ale o stałe ustawienie.

Pojawi się także wyszukiwarka otwartych kart. Jako pierwsi otrzymają ją użytkownicy Chromebooków, a dla reszty funkcja będzie dostępna w późniejszym terminie. Jest też sporo nowości dla deweloperów, o których szczegółowe informacje znajdziecie na blogu Google.

Przeglądarkę Google Chrome na Windowsa, macOS-a, Androida oraz iOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)