Google Chrome może wkrótce ukrywać pełne adresy stron. Cel to poprawa czytelności

Google Chrome może wkrótce ukrywać pełne adresy stron. Cel to poprawa czytelności

Trwają testy ukrywania pełnych adresów stron w Chrome, fot. Oskar Ziomek
Trwają testy ukrywania pełnych adresów stron w Chrome, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
15.06.2020 17:08

Użytkownicy Google Chrome mogą być niedługo zaskoczeni domyślnym wyglądem paska adresu w przeglądarce. Okazuje się bowiem, że twórcy przygotowują się do testowego wdrożenia kontrowersyjnej opcji ukrywania pełnych adresów internetowych. Niezależnie od wyświetlanej podstrony, na pasku adresu widoczny będzie tylko główny adres zakończony domeną i rozszerzeniem.

Jak argumentują twórcy, na co zwrócił uwagę serwis Ghacks, takie podejście ma pomóc użytkownikom w rozpoznawaniu fałszywych witryn. Długie adresy mają bowiem wprowadzać w tym zakresie dezorientację. W testowym Chrome Canary już teraz dostępne są częściowo działające flagi, które pozwalają zasymulować opisywane zmiany.

Odpowiednie flagi są już dostępne w Chrome Canary, fot. Oskar Ziomek.
Odpowiednie flagi są już dostępne w Chrome Canary, fot. Oskar Ziomek.

W konsekwencji w omniboksie nie będą się pokazywać pełne adresy, a mówiąc wprost, zamiast – na przykład – adresu dobreprogramy.pl/NoweProgramy,Windows.html w okienku Chrome'a będzie widoczny tylko fragment dobreprogramy.pl.

Pełny adres domyślnie znika, mimo przeglądania podstrony, fot. Oskar Ziomek.
Pełny adres domyślnie znika, mimo przeglądania podstrony, fot. Oskar Ziomek.

Co ważne, pełny adres wciąż będzie można wyświetlić, na przykład klikając na jego polu kursorem myszy. W ten sposób informacja o dokładnym adresie będzie dostępna dla dociekliwych, ale przez większość czasu na pasku adresu będzie dostępny tylko krótki zapis. W ten sposób mniej czujni użytkownicy internetu mają łatwiej zauważać podrobione witryny, których adresy często są tylko podobne do adresów stron, które udają.

Google będzie w najbliższym czasie sprawdzać, czy wdrożenie opisywanych zmian rzeczywiście przyniesie zmniejszenie liczby odwiedzin podejrzanych stron. Jeśli podejście okaże się skuteczne, docelowo zmiany zostaną wdrożone u wszystkich, ale już teraz wiadomo, że ukrywanie informacji na pasku będzie można w razie potrzeby wyłączyć.

Przeglądarkę Google Chrome na Windowsa, macOS-a, Androida oraz iOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)