Google Glass testowany przez policję Dubaju

Google Glass testowany przez policję Dubaju

Google Glass testowany przez policję Dubaju
Tomek Kondrat
21.05.2014 15:45, aktualizacja: 22.05.2014 10:06

Policja w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie), jako pierwsza tego typu jednostka na świecie zdecydowała się na użycie urządzeń Google Glass. Funkcjonariusze będą wykorzystywali futurystyczne gogle w celu sprawdzenia, czy grasujący po drogach motocykliści i fani czterech kółek nie łamią przepisów drogowych.

Google Glass jest obecnie testowany przez dubajską drogówkę i już wkrótce może na stałe zagościć na głowach arabskich policjantów. Według Google, obraz oglądany przez to urządzenie wygląda tak samo, jak wyświetlany na ekranie o wysokości 63,5 cm oglądanym z odległości 2,4 metra. Gogle wyposażone są w kamerę o matrycy 5 Mpix, która pomoże drogówce skutecznie walczyć z łamiącymi przepisy motocyklistami, robiąc zdjęcia, rejestrując wideo i przesyłając je przez Sieć na policyjne serwery. Glass bezproblemowo współpracuje też z telefonami z Androidem i iPhone'ami.

350108424933238721

Jednostka IT dubajskiej policji stworzyła już dwie aplikacje, które są używane przez funkcjonariuszy. Porucznik Khalid Nasser Al Razooqi zdradził dla portalu Gulf News, że jedna z nich wykorzystuje gogle do fotografowania wypadków naruszeń przepisów ruchu drogowego, po czym wysyła je do centrali, gdzie zdjęcie jest przetwarzane. System jest w stanie sprawdzić, który z samochodów jest poszukiwany. Jedyne co musi zrobić funkcjonariusz, to nacisnąć przycisk na urządzeniu, a Glass w połączeniu z aplikacją zajmie się resztą. Ma to wspomóc funkcjonariuszy w zwalczaniu piratów drogowych.

W przypadku sprawdzenia się Google Glass w akcji, policja Dubaju planuje zakupić kolejne urządzenia, które wspomogą jej działania. Szefowie policji zapewniają, że zawsze wykorzystują jak najnowsze rozwiązania, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom.

Zaprezentowany niedawno Glass nie należy do tanich urządzeń. Gogle kosztują 1500 dolarów amerykańskich i i Amerykanie mogą je zamówić od 15 kwietnia. Jednak dla oszałamiająco bogatego Dubaju nie jest to problem. Dubajska policja nawiązała porozumienie bezpośrednio z Google, gdyż Glass nie jest przeznaczony do sprzedaży poza Stanami Zjednoczonymi. Możliwe, że już wkrótce Google zdecyduje się na rozszerzenie sprzedaży o inne państwa i policjanci wyposażeni w futurystyczny sprzęt będą przemierzali także ulice innych zamożnych krajów, niczym cyborgi z filmów sci-fi.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)