Google i Huawei kończą współpracę. Jak żyć bez Google Play?

Jak żyć bez Google Play? Bez wyrzeczeń!
Jak żyć bez Google Play? Bez wyrzeczeń!

20.05.2019 23:38, aktual.: 21.05.2019 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Możliwe, że na smartfonach Honor i Huawei nie będziemy mogli skorzystać z aplikacji Google, w tym sklepu Google Play. W oświadczeniach prasowych Google zapewnia, że na już wyprodukowanych urządzeniach Huawei sklep Play i aplikacje będą dostępne bez zmian. Jest jednak spora szansa, że pewnego dnia smartfony Huawei i Honor nie będą miały do nich dostępu. Warto więc przyjrzeć się zamiennikom.

F-Droid - tylko wolne aplikacje

Sklep F-Droid warto znać bez względu na dalsze losy Google Play na urządzeniach Huawei. Znajduje się tam jedynie wolne oprogramowanie, które szanuje prawa użytkowników. Jest tam też tam sporo aplikacji niszowych, o których mało kto wie. F-Droid pozwala też znaleźć użytkowników w pobliżu i wymienić się aplikacjami osobiście, na przykład przez kartę microSD.

Obraz

Z oczywistych przyczyn nie będzie tam wielu popularnych aplikacji, aplikacji bankowości elektronicznej i wielu produktów komercyjnych. Znajdziemy za to interesujące, być może lepsze zamienniki.

Aptoide - największy, ale niebezpieczny

Sklep Aptoide to prawdopodobnie najlepszy zamiennik Google Play, który do tego ma element społecznościowy. Klient aplikacji jest społecznościowy, do ściągania aplikacji nie jest wymagane logowanie. Ponadto można tworzyć własne "stragany" z aplikacjami oraz obserwować i oceniać stragany innych użytkowników.

Obraz

Zasoby Aptoide są bardzo szerokie i jest tu sporo polskich aplikacji (znalazłam wszystkie, których używam na co dzień). Co ciekawe, Aptoide pozwala też instalować starsze wersje aplikacji. Klient sklepu jest darmowy i otwartoźródłowy, ale aplikacje są zbierane z wielu innych sklepów. Większość pochodzi z Google Play… ale to w sumie żadna gwarancja bezpieczeństwa.

Huawei App Gallery

Huawei prawdopodobnie nie ma się czym martwić, gdyż może rozwinąć własny sklep. Huawei App Gallery jest dostępny od ponad roku, ale na razie nie zachwyca asortymentem. Jeśli jednak smartfony Huawei i Honor będą wciąż zdobywać popularność, programiści na pewno zadbają o swoją obecność na tej platformie.

Obraz

W sklepie Huawei obecnie znajdziemy sporo polskich aplikacji. Jest Storytel, OpenFM, Squid do czytania wiadomości i wiele innych. Nie znalazłam aplikacji bankowych, ale to kwestia czasu. Jeśli rynek będzie tego wymagał, banki dostarczą. Jest tam również aplikacja Google Pay i usługi Google Play, ale możliwe, że znikną z powodu zakończenia współpracy. Są też prezenty za instalację aplikacji - na przykład 5 zł na start do wydania na Allegro.

Amazon App Store - niezłe ceny

Jest spore ryzyko, że po wpisaniu firmy Huawei na amerykańską czarną listę handlową, Amazon App Store również nie będzie na nich dostępny. Warto jednak zapoznać się z tym sklepem ze względu na ceny - często są lepsze niż w Google Play, a sporo aplikacji można tam znaleźć za darmo.

Obraz

Nie znajdziemy tam aplikacji Google i nie mamy co liczyć na aplikacje potrzebne użytkownikom w Polsce. Nie ma polskiej bankowości internetowej, aplikacji transportowych ani polskich usług.

Takich sklepów jest więcej. Jeśli żaden z powyższych sklepów nie spełnia twoich wymagań, sprawdź także Uptodown albo SlideME. Jeśli zaś korzystasz z innego sklepu, daj nam znać w komentarzu.

By korzystać z większości alternatywnych sklepów, trzeba zezwolić na instalację aplikacji z zewnętrznych źródeł. W nowszych wersjach Androida można to zrobić przy próbie instalacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (51)
Zobacz także