Google, Microsoft i Facebook unikają płacenia podatków. Chodzi o miliardy dolarów

Google, Microsoft i Facebook powinny były zapłacić aż o ok. 2,8 mld dolarów podatków więcej w biedniejszych krajach – donosi portal BBC za organizacją pozarządową ActionAid. Wzywa ona duże firmy do ustalenia i płacenia globalnej minimalnej stawki podatku.

Sundar Pichai, dyrektor generalny Google.
Sundar Pichai, dyrektor generalny Google.

27.10.2020 11:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak pisze BBC, międzynarodowe korporacje nie są obecnie zobowiązane przez prawo do publicznego ujawnienia, ile podatku płacą w niektórych krajach rozwijających się. Według ActionAid unikają one płacenia miliardów dolarów, które mogłyby zostać wykorzystane do przekształcenia niedofinansowanych systemów opieki zdrowotnej i edukacji w niektórych z najbiedniejszych krajów świata, zwłaszcza że wiele gigantów technologicznych zgłosiło gwałtowny wzrost dochodów podczas pandemii.

Portal tłumaczy też, że, ActionAid postuluje stworzenie nowego globalnego systemu podatkowego, najlepiej autorstwa ONZ, w którym duże korporacje będą zobowiązane do płacenia globalnej minimalnej stawki podatku dochodowego od osób prawnych, odzwierciedlającej ich "rzeczywistą obecność ekonomiczną" w danym kraju.

Czytaj też: Android: Google usunęło popularne aplikacje dla dzieci. Kradły dane"Wierzchołek góry lodowej"ActionAid szacuje, że ok. 2,8 mld dolarów wystarczyłoby na roczne wynagrodzenie dla ponad 700 tys. pielęgniarek i położnych lub prawie 900 tys. nauczycieli szkół podstawowych w 20 krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

Badania tej organizacji wykazały, że kraje, w których Google, Facebook i Microsoft unikają płacenia podatków w największym stopniu to Indie, Indonezja, Brazylia, Nigeria i Bangladesz.

– Luka podatkowa w wysokości 2,8 mld dolarów to tylko wierzchołek góry lodowej. Badania te obejmują tylko trzech technologicznych gigantów. Ale nawet tylko te pieniądze, które Facebook, Google i Microsoft płaciliby na sprawiedliwszych zasadach podatkowych, mogłyby zmienić usługi publiczne dla milionów ludzi – stwierdził David Archer z ActionAdd.

Czytaj też: Microsoft zmagał się z potężną awarią usług. Musiał użyć "alternatywnej infrastruktury"

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (25)