Google oskarża Chiny o blokowanie Gmaila

Google oskarża Chiny o  blokowanie Gmaila

21.03.2011 14:08

Google oskarżył chiński rząd o utrudnienia w korzystaniu z poczty Gmail. Komunistyczne władze miały w ten sposób walczyć z opozycją w swoim kraju.

Jak podaje gazeta The Guardian, użytkownicy i reklamodawcy Gmaila w ostatnim miesiącu często narzekali na usługę. Chodziło między innymi o wysyłanie e-maili czy oznaczanie ich jako przeczytanych. Google postanowił zbadać sprawę i okazało się, że za problemy odpowiadają chińskie władze. Celem ataków były najprawdopodobniej konta osób walczących z komunistycznym reżymem, aktywistów i osoby zaangażowane w obronę praw obywatelskich w tym kraju. Zdaniem firmy Google, ataki odbywały się za pośrednictwem luki w przeglądarce Internet Explorer.

Działania chińskich władz zbiegają się w czasie z rewolucjami na Bliskim Wschodzie. Być może pekiński rząd obawia się, że również w jego kraju dojdzie do podobnych protestów, na które ludzie będą zwoływać się za pośrednictwem Internetu. Przypomnijmy, że to już nie pierwszy taki atak wymierzony w Google’a. Rok temu firma ogłosiła, że chińskie władze stały za cyberatakami na jej serwery. Wybuchła wtedy duża afera, Chiny zostały potępione między innymi przez władze USA. Tym razem wydaje się, że atak przeprowadzony był na mniejszą skalę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)