Google ostrzega. 14 tysięcy użytkowników Gmaila jest zagrożonych

Google ostrzega. 14 tysięcy użytkowników Gmaila jest zagrożonych

Niedźwiedź
Niedźwiedź
Źródło zdjęć: © Getty Images | id-work
Karolina Kowasz
09.10.2021 12:45

Google ostrzega swoich użytkowników przed atakami rosyjskich hakerów. W informacji rozesłanej do około 14 tysięcy użytkowników poczty Gmail poinformowali o istniejącym zagrożeniu ze strony grupy APT28, znanej z powiązań z Rosją.

Zgodnie z informacjami Bleeping Computer, prowadzona przez grupę kampania hakerska miała zostać wykryta pod koniec września. Chcąc uchronić swoich użytkowników przed niebezpieczeństwem, Google postanowiło co miesiąc wysyłać komunikaty do docelowych użytkowników, mogących być celami hakerów.

Rosyjski niedźwiedź

Zespół Google zajmujący się analizą zagrożeń podał, że kampania phishingowa prowadzona przez APT28 stanowiła aż 86 procent wszystkich ostrzeżeń bezpieczeństwa, jakie zostały przez nią wykryte w ciągu miesiąca. Co więcej, same ataki mają być wymierzone w konkretnych użytkowników. Ich celem nie jest włamanie się na pocztę mailową ofiary.

Zgodnie z danymi, grupa, która znana jest także pod nazwą Fancy Bear, obrała sobie za cel specyficzne osoby. Hakerzy monitorują aktywistów, dziennikarzy czy urzędników rządowych. Także inne osoby, które pracują w narodowych strukturach bezpieczeństwa, mogą być celem ataków rosyjskiego niedźwiedzia.

Próba obrony

Dzięki sprawnej akcji osób zajmujących się bezpieczeństwem w Google, wiadomości phishingowe od hakerów z APT28 były blokowane przez Gmaila. Nie trafiały do ​​skrzynek odbiorczych użytkowników, ponieważ były automatycznie klasyfikowane jako spam. Nie oznacza to jednak, że hakerzy nie będą podejmowali dalszych prób ataków.

Właściciele Gmaila zalecają, aby zarejestrować się w programie ochrony zaawansowanej dla służbowej i osobistej poczty e-mail w Google. W ten sposób firma będzie mogła lepiej chronić swoich użytkowników i zabezpieczyć ich przez tego rodzaju kampaniami, jak ta prowadzona przez Fancy Bear.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)