Google otwiera Cardboarda. Kartonowe gogle VR przechodzą na open source

Google otwiera Cardboarda. Kartonowe gogle VR przechodzą na open source

Google otwiera Cardboarda. Kartonowe gogle VR przechodzą na open source
Redakcja
07.11.2019 15:41

Pamiętacie projekt Cardboard? Google twierdzi, że jego kartonowe gogle wirtualnej rzeczywistości żyją i mają się dobrze. Chce jednak, by miały się jeszcze lepiej, dlatego po pięciu latach zdecydował się na otwarcie swojego oprogramowania.

Projekt Cardboard zadebiutował w czerwcu 2014 roku, gdy technologia VR dopiero raczkowała. Google wyszedł z założenia, że praktycznie każdy telefon ma najważniejsze podzespoły niezbędne do zbudowania gogli VR, więc zmuszanie użytkowników do kupna drogiego zestawu nie jest konieczne.

Aby uczynić technologię VR jak najbardziej przystępną, Google stworzył projekt gogli, które każdy mógł stworzyć z kartonu sam lub kupić gotowe za grosze.

We wpisie na swoim blogu firma nie ukrywa, że w ostatnim czasie zainteresowanie Cardboardem zmalało, a i on nie przywiązuje już do projektu takiej wagi jak kiedyś. Zapewnia jednak, że wciąż istnieje duża grupa ludzi, którzy w taki sposób oglądają filmy 360 na YouTubie czy korzystają z aplikacji edukacyjnych.

Teraz Cardboard przechodzi na otwarty kod źródłowy

Otwarcie SDK ma na celu utrzymanie projektu przy życiu, gdyż Google'owi najwidoczniej nie opłaca się dalsze rozwijanie go w pojedynkę.

Przejście na model open source ma sprawić, że programiści w dalszym ciągu będą mogli tworzyć własne gry i aplikacje VR, a nowe urządzenia z ekranami o różnych rozdzielczościach i proporcjach będą z nimi kompatybilne.

Obraz

Jednocześnie Google zapewnia, że nie porzuca Cardboarda całkowicie. Projekt cały czas ma być rozwijany przy jego wkładzie.

Jak widać, Google potrafi bez mrugnięcia okiem uśmiercić usługi wykorzystywane przez miliony użytkowników, a jednocześnie udowadnia, że jak chce to potrafi utrzymać przy życiu platformę, która #nikogo.

Zainteresowanych kodem źródłowym Cardboarda odsyłam na GitHuba.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)