Google śledzi w trybie Incognito. Teraz musi odeprzeć pozew na 5 mld dolarów

Google śledzi w trybie Incognito. Teraz musi odeprzeć pozew na 5 mld dolarów

fot.  Leon Neal/Getty Images
fot. Leon Neal/Getty Images
04.06.2020 11:12

Wydawałoby się, że gdy używamy trybu prywatnego historia wyszukiwanych haseł nie trafia do nikogo. Tak jednak nie jest, co nie spodobało się to grupie osób, które teraz żądają zadośćuczynienia w kwocie 5 miliardów dolarów. Do sądu federalnego w San Jose w Kaliforni właśnie wpłynął pozew zbiorowy przeciwko Google.

Pozew złożony przez kancelarię prawną Boies Schiller & Flexner możemy oskarża Google o potajemne i nieautoryzowane zbieranie danych o niemalże każdym obywatelu Ameryki z komputerem lub telefonem.

Dalej w pozwie możemy wyczytać, że Google dowiaduje się o użytkownikach dosłownie wszystkiego przez narzędzia Analytics, Ad Manager i inne mechanizmy. Włącznie z listą przyjaciół, zainteresowań, a nawet "najbardziej intymnych, a także potencjalnie ośmieszających rzeczy" które wyszukują w sieci.

Google broni się przed tymi oskarżeniami tym, że otwierając zakładkę w trybie incognito, przeglądarka Chrome informuje o tym wprost, że firma będzie mogła zbierać informacje o historii przeglądania użytkownika.

Dla powodów Chasoma Browna, Marii Nguyen i Williama Byatta jest to jednak naruszenie federalnego prawa podsłuchowego, jak również prawa do prywatności ustanowionego przez stan Kalifornia. Pozew ma w interesie obronę "milionów" osób, które przeglądały od czerwca 2016 Internet w Google Chrome w trybie prywatnym

Wielu ekspertów od lat nagłaśniało temat, że Google i jego konkurenci mogą łączyć nawyki konkretnych osób z wyszukiwania w trybie standardowym i prywatnym, a następnie serwować im reklamy także odnoszące się do treści, których wyszukiwali incognito.

Jedną z alternatyw, aby uchronić się przed spersonalizowanymi reklamami i używaniem naszych danych przez Google jest zainstalowanie specjalnego rozszerzenia Google, które wyłącza skrypty Google Analytics JavaScript i można pobrać [url=https://tools.google.com/dlpage/gaoptout]pod tym adresem do przeglądarki (dostępne są wersje dla Chrome/Edge, Internet Explorer 11, Safari, Firefoxa i Opery)

Google Chrome na Windowsa, macOS-a i inne platformy jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)