Google śledzi w trybie Incognito. Teraz musi odeprzeć pozew na 5 mld dolarów

fot.  Leon Neal/Getty Images
fot. Leon Neal/Getty Images

04.06.2020 11:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydawałoby się, że gdy używamy trybu prywatnego historia wyszukiwanych haseł nie trafia do nikogo. Tak jednak nie jest, co nie spodobało się to grupie osób, które teraz żądają zadośćuczynienia w kwocie 5 miliardów dolarów. Do sądu federalnego w San Jose w Kaliforni właśnie wpłynął pozew zbiorowy przeciwko Google.

Pozew złożony przez kancelarię prawną Boies Schiller & Flexner możemy oskarża Google o potajemne i nieautoryzowane zbieranie danych o niemalże każdym obywatelu Ameryki z komputerem lub telefonem.

Dalej w pozwie możemy wyczytać, że Google dowiaduje się o użytkownikach dosłownie wszystkiego przez narzędzia Analytics, Ad Manager i inne mechanizmy. Włącznie z listą przyjaciół, zainteresowań, a nawet "najbardziej intymnych, a także potencjalnie ośmieszających rzeczy" które wyszukują w sieci.

Google broni się przed tymi oskarżeniami tym, że otwierając zakładkę w trybie incognito, przeglądarka Chrome informuje o tym wprost, że firma będzie mogła zbierać informacje o historii przeglądania użytkownika.

Dla powodów Chasoma Browna, Marii Nguyen i Williama Byatta jest to jednak naruszenie federalnego prawa podsłuchowego, jak również prawa do prywatności ustanowionego przez stan Kalifornia. Pozew ma w interesie obronę "milionów" osób, które przeglądały od czerwca 2016 Internet w Google Chrome w trybie prywatnym

Wielu ekspertów od lat nagłaśniało temat, że Google i jego konkurenci mogą łączyć nawyki konkretnych osób z wyszukiwania w trybie standardowym i prywatnym, a następnie serwować im reklamy także odnoszące się do treści, których wyszukiwali incognito.

Jedną z alternatyw, aby uchronić się przed spersonalizowanymi reklamami i używaniem naszych danych przez Google jest zainstalowanie specjalnego rozszerzenia Google, które wyłącza skrypty Google Analytics JavaScript i można pobrać [url=https://tools.google.com/dlpage/gaoptout]pod tym adresem do przeglądarki (dostępne są wersje dla Chrome/Edge, Internet Explorer 11, Safari, Firefoxa i Opery)

Google Chrome na Windowsa, macOS-a i inne platformy jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)