Google Stadia trafia na telewizory. Android TV obsłuży granie w chmurze

Strona głównaGoogle Stadia trafia na telewizory. Android TV obsłuży granie w chmurze
08.06.2021 19:23
Google Stadia trafia na telewizory. Android TV obsłuży granie w chmurze
Źródło zdjęć: © Getty Images | Olly Curtis/Future Publishing

Usługa strumieniowania gier w chmurze Google Stadia od czerwca 2021 r. będzie dostępna na telewizorach z systemem Android TV.

Google Stadia to usługa, dzięki której można grać w duże hity znane z konsol czy komputerów w ogóle nie posiadając specjalnego i drogiego sprzętu do grania. Wystarczy internet, kontroler i ekran - np. laptopa, tableta, smartfona czy też telewizora.

Plusem usług takich, jak Google Stadia, czy Xbox Xcloud jest to, że można dzięki nim zaoszczędzić dosłownie tysiące złotych na sprzęcie do grania.

Strumieniujemy gry korzystając z tzw. "chmury obliczeniowej" – są one uruchamiane na wirtualnej maszynie poza naszym domem, a my widzimy je jako strumieniowany obraz. Efekt końcowy jest niemal taki sam, jak rozgrywka na własnym komputerze, ale oczywiście nie musimy się przejmować, czy nasz sprzęt dany tytuł "udźwignie".

Google Stadia i GeForce Now na Xboksach. Testy trwają
Google Stadia i GeForce Now na Xboksach. Testy trwają

Google Stadia debiutowała w listopadzie 2019 roku. Wtedy można było jedynie grać na ograniczonej liczbie urządzeń. Telewizory były co prawda obsługiwane, ale tylko po podpięciu przystawki Chromecast Ultra. Teraz Google poszło o krok dalej.

Firma wprowadziła pełnoprawną obsługę systemu Android TV. Oznacza to w praktyce, że wystarczy telewizor z tym systemem lub przystawka pod TV innej firmy. Google Stadia będzie obsługiwany jeszcze w czerwcu 2021 r. na poniższych sprzętach:

Telewizory:

  • Hisense Android Smart TV (seria U7G, U8G, U9G)
  • Philips 8215, 8505 oraz Philips OLED 805 i 935

Przystawki

Co z posiadaczami innych sprzętów z Android TV, których nie ma na liście? Będą mogli również skorzystać ze Stadii, ale po wybraniu opcji "eksperymentalnego wsparcia usługi". Firma ostrzega, że niektóre urządzenia mogą nie obsługiwać usługi w pełni idealnie. Mimo wszystko może być to przydatne rozwiązanie dla wielu.

W tym roku na telewizory powinna trafić także usługa Microsoftu, xCloud.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Komentarze (5)