Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Przetaktowywanie CPU- czy warto podjąć ryzyko?

Popularny OC jest efektywny bez dwóch zdań, ale o ile i czy warto ryzykować wyższą temperaturą itd...? Z racji, że jestem w pełni zadowolony z mojego CPU to go nie podkręcałem, jednakże większa wydajność zawsze jest mile widziana. Do tego zwiększy się prędkość pamięci podręcznej, skróci cykl, więc pamięć RAM powinna mieć mniejsze opóźnienia. Oto moja konfiguracja testowa

Jak widać ma procesor z serii Black Edition, więc będę operował samym mnożnikiem. Obecnie taktowanie mojego CPU wynosi dokładnie 3415,47 MHz. No dobra, a co o przetaktowywaniu sądzi Wikipedia.
Zwiększanie szybkości pracy (zwiększeniu taktowania zegara) i wydajności sprzętu komputerowego, np. procesora, karty graficznej czy pamięci RAM za pomocą odpowiedniego oprogramowania lub zmiany pewnych ustawień BIOS-u
W tym przypadku zajmiemy się wyłącznie procesorem, choć tak jak już napisałem pamięci równierz powinny przez to przyśpieszyć. No dobra jestem po podkręcaniu i mój CPU ma teraz taktowanie wynoszące dokładnie 3716, 83 MHz

Testy

Everest

Dlaczego testuje pamięci?Z prostego powodu iż pamięć operacyjna RAM jest dosyć ściśle powiązana z naszymi procesorami postanowiłem zmierzyć równierz jej wydajność.
To co odczyt poprawił to zapis zgorszył, jednakże oba wyniki i tak przy codziennym użytkowaniu niestety nie powinny być zauważalne, czemu niestety? Gdyż szczególnie z mym dyskiem twardym jakikolwiek większy, lepszy odczyt jest na wagę złota. Wcześniej napisałem o opóźnieniach do pamięci.
Minimalna poprawa, ale jednak, z resztą przetaktowywanie również było dość minimalne, gdyż 3,7 GHz było mym celem i nie chciałem podnosić napięcia.

Cinebench R10 & R11.5

W mojej opinii bardzo, ale to bardzo dobry benchmark, dokładny i rzetelny, ciepło dziś, co nie?
Sama wydajność wzrosła i to dosyć ładnie, zważając, że tylko podnieśliśmy taktowanie, pomyślmy co można byłoby uzyskać mając procesor z odblokowanymi rdzeniami. Na przykład 960T.

Truecrypt

Kolejny benchmark, na razie "wzmocnione" CPU daje widoczny wzrost wydajności, chyba znów praca wyda plon. Dodam iż w pierwszej zakładce testu owego programu wybrałem 50 MB.
Znowu lekki wzrost wydajności jest dobrze, plon już częściowo zebrany, choć jeszcze kilka testów przed nami.

SuperPi

Program ten wydaje rozkaz naszemu CPU, aby obliczał liczbę Pi do któregoś tam miejsca po przecinku, w moim przypadku była to próbka 1M. Zgaduję, że oznacza to, że ma obliczać do milionowego miejsca po przecinku.
Tutaj mamy już konkretną poprawę, dziesiąte GHz przełożyły się właściwie na sekundy. Jeżeli we wszystkich aplikacjach tak by było, to raj, i wysoko taktowane procesory.

Gry

No dobra czas na część szarą, co dzienną po prostu użytkową. Czyli granie do upadłego, bo to jest głównym powodem dla którego jest robione OC. Nie w mym przypadku gdyż CPU nie ogranicza mi GPU, jak to sprawdzić. Otóż będzie nam potrzebny Cinebench R11.5. Robimy oba testy, przełączamy na CPU i z details zaznaczamy "OpenGL Reference Match" jeżeli procent jest na poziomi około 99% to oznacza, że CPU nie ogranicza karty graficznej. Testy rzecz jasna wykonane w FullHD i pełnych ustawieniach.
No i przez mój ulubiony benchmark zdenerwowałem się dzień przed tygodniową wycieczką. Minimum niestety nie daje rady, ale średnie na szczęście są na poziomie błędu pomiarowego.

Ryzyko

Na początku wspomniałem o ryzyku, wyjaśnię teraz o co dokładnie mi chodziło. Jeżeli zbyt mocno podkręcimy, szczególnie przy podnoszeniu napięcia procesor może po prostu przekroczyć granicę temperatury i różne rzeczy mogą się wtedy zdarzyć. Mój procesor bezpiecznie pracuje do 65 stopni Celsjusza. Zmierzyłem oczywiście temperatury.
Kolejną rzeczą jest to, że nasz PC może najzwyczajniej w świeci nie uruchomić się, ale w tym przypadku na szczęście wystarczy przywrócić poprzednie ustawienia BIOSu.

miniWisienka na torcie

Na koniec mała nagroda dla posiadaczy procesorów z odblokowanym mnożnikiem, jeżeli ustawiliśmy mnożnik jakiegoś mocniejszego modelu, na przykład ja z 965 wydajnościowo przynajmniej teoretycznie zrobiłem 980, możemy zmienić nazwę procesora. Oto jak to zrobić.
W tytule jest napisane Windows XP, ale w nowszych okienkach powinno działać to na tej samej zasadzie.
Chciałbym jednakże, aby nagle Duron- a nie przemianowywać na Opteron- a, taka mała prośba, trzymajmy się prawdy.

Podsumowanie

Jeżeli podkręcamy z głową nic się nie stanie. Za to efekt powinien być wspaniały, fantastyczny i bajkowy. Mam nadzieję, że pomogłem chociażby jednej osobie która nie wiedziała czy podkręcać, czy lepiej nie. Moim skromnym zdaniem lepiej tak. Aha prawie bym zapomniał jutro o 21 wyjeżdżam na tydzień. Szkoda tylko, że mają być burze. 

sprzęt porady gry

Komentarze

0 nowych
Fanboj O   9 #1 07.07.2012 21:14

Wynik testu SuperPi masz przed podkręceniem zbliżony do procesora z mojego ponad trzyletniego laptopa z Intel Core 2.
2,0 Ghz.

Autor edytował komentarz.
Łukash   10 #2 07.07.2012 22:17

Marko Boska , jak to jest "ciężko" i jakoś tak ,nie wiem - "kanciasto" napisane - gdybym się (na siłę) nie domyślał to bym nie wiedział o co Ci chodzi!

- za pomocą odpowiedniego oprogramowania lub zmiany pewnych ustawień BIOS-u-

Wiki zapomniała o BSEL Modzie :D

Autor edytował komentarz.
djDziadek   17 #3 08.07.2012 22:30

Niektórzy podkręcają a ja odkładałem, sprzedawałem i dokupywałem nowe - mocniejsze, w tej chwili nie podkręcam - bo nie ma po co, jedna uwaga:
Jeśli chcecie bawić się w overclocking - to z głową i rozsądnie... niestety zdarza się, że przez takie zabawy robione w sposób nieodpowiedzialny, sprzęt trafia do naprawy a wymiana podzespołów okazuje się bardzo kosztowna.

Viperoo   8 #4 08.07.2012 22:59

Intel i5 2500k @4,8 Ghz :)
Żadnych problemów na Linuksie.

Moim zdaniem warto podkręcić nawet i kilka mhz ponieważ to jest jakiś wzrost wydajności. A jeśli używamy do hardcorowych rzeczy to się może przydać...

Autor edytował komentarz.
gargamel.pce   5 #5 09.07.2012 12:01

Boże ale bzdety! Jak można podnieść wydajność RAMu skoro zmiana dotyczy TYLKO mnożnika CPU? FSB bez zmian!
To jest OC? To jakaś popier....a a nie OC!

OgiX   4 #6 09.07.2012 12:15

Czasami można też podkręcić aby zwiększyć żywotność platformy;)

Przykładem są APU od AMD - wersje laptopowe miały czasem skrajnie za duże napięcie. Przykład? U mnie A6-3400M na standardowym 1.4GHz miał 1.05V podczas gdy to napięcie okazało się odpowiednie dla... 2.0GHz. Przy 1.4 działa stabilnie już przy 0.950V. Przy obniżeniu taktowania najniższego poziomu obciążenia (P6, do 500MHz przy 0.750V) dostałem jakąś godzinę pracy na baterii.
O tym, że temperatury pracy w stresie spadły o 10 st.C prawie nie wspomnę;)

bart86   10 #7 09.07.2012 15:34

"W tym przypadku zajmiemy się wyłącznie procesorem, choć tak jak już napisałem pamięci równierz powinny przez to przyśpieszyć. No dobra jestem po podkręcaniu i mój CPU ma teraz taktowanie wynoszące dokładnie 3716, 83 MHz"

to zdanie jest bezsensu bo zmieniłeś tylko mnożnik na procesorze co spowodowało jego podkręcenie i nic więcej, w ustawieniach pamięci ram nic się nie zmieniło i wcale nic nie przyspieszyły.

Nie napisałeś o ile podniosłeś napięcie na procesorze a z tego co wiem przy takim taktowaniu musiałeś to zrobić.

"Na początku wspomniałem o ryzyku, wyjaśnię teraz o co dokładnie mi chodziło. Jeżeli zbyt mocno podkręcimy, szczególnie przy podnoszeniu napięcia procesor może po prostu przekroczyć granicę temperatury i różne rzeczy mogą się wtedy zdarzyć"

stwierdzenie błędne i bez sensu z procesorem nic się nie stanie od przetaktowania ale może stać od za wysokiego napięcia, każdy procesor ma swoje napięcie graniczne i jeśli ustawimy wartość większa będzie dochodziło do degradacji procesora nawet jeśli zamontujemy lepsze chłodzenie i temperatury będą w dopuszczalnych granicach, z kolei temperatura w stresie nie może przekroczyć maksymalnej wartości dla danego procesora, a różne rzeczy to się dzieją w polskim rządzie i pzpn mógłbyś to trochę sprecyzować.

DeJk_SEBA   7 #8 09.07.2012 16:06

Do odblokowanego mnożnika i podkręcania polecam program k10stat, można nim zmienić standardowe ustawienia C&Q AMD, a przy okazji przyśpieszyć procesor tylko w momentach dużego obciążenia. :)

bart86   10 #9 09.07.2012 16:33

@DeJk_SEBA w miarę doświadczony overloker wie że nic nie robi się programowo i niczego nie powierza się automatowi tylko robi samemu w biosie ze względu na mniejsze ryzyku zepsucia sprzętu program nie wiadomo co nagle może zrobić

"a przy okazji przyśpieszyć procesor tylko w momentach dużego obciążenia"
częste zmienianie napięcia może mieś niekorzystny wpływ na sekcje zasilania na płycie lepiej podkręcić raz i tak zostawić

  #10 09.07.2012 16:44

SuperPI? ten program się nie nadaje, bo jest cholernie stary i obciąża tylko jeden rdzeń/wątek (wejdź w menedżer zadań i luknij na obciążenie procka)

dragonn   11 #11 09.07.2012 16:57

Ostatnio też się bawiłem, z 2,2Ghz do 3,08Ghz bez ruszania napięci na C2D E4500. A do tego podkręcenie samym mnożnikiem jest bez sensu - najpierw należy podkręcić FSB, dopiero jak RAM nie daje rady operować mnożnikiem.

EDIT

O, okazało się że moja płyta jest mądrzejsza od mnie, sama zwiększyła napięcie :P.

Autor edytował komentarz.
  #12 09.07.2012 18:40

Panie gulidos czytam Pana wpisy i jednocześnie stwierdzam, że dzwony biją, ale nie wiadomo w którym kościele. Wpisy przypominają coś na zasadzie "mam jako takie pojęcie to napiszę". Zacznijmy od platformy, na której były przeprowadzone testy. Zasilacz - przykro mi ale seria StealXszajs jest bardzo słaba już w tych pieniądzach lepiej pokusić się o Corsair z serii CX lub Thermaltake Smart. Zdecydowanie lepsze parametry oraz jakość zastosowanych komponentów. Przez 3 lata pracowałem w firmie, która jest dystrybutorem marki OCZ na Polskę tak więc o awaryjności zasilaczy z tej serii wiem więcej niż nie jeden użytkownik. Kolejno pamięci, łączenie GoodRamów z Gigabyte - po prostu finezja i poezja. Sama płyta, stary chipset, brak chłodzenia sekcji zasilania więc o jakim OC tutaj mówimy ? Zdanie "Moim zdaniem wspaniała specyfikacja, tylko ten dysk." to jakiś żart. W przypadku AMD walczymy mocno o obniżenie CL. Tutaj nie widzę nawet podanych dokładnych parametrów pamięci. Napięć, CL, taktowań. Nie ma informacji na temat zastosowane schładzacza CPU. Nie wiem czy Pan domorosły OC wie, że obniżenie napięć na pamięciach obniża temperatury na rdzeniu. Tak więc może Pan poprawić wynik OC poprzez obsadzenie pamięci 1,3V. Pewnie ma Pan 1.65V lub w najlepszym przypadku 1.5V.

Na przyszłość proponuje podawać dokładną specyfikację sprzętu, rewizje płyty głównej / biosu, napięcia, taktowania, cl, itp.

W_tym_temaciE   5 #13 09.07.2012 19:56

@OgiX to się nazywa downclocking
@bart86
Bzdury. To po co niby offset na lga1155?
@guildos
"Popularny OC jest efektywny bez dwóch zdań, ale o ile i czy warto ryzykować wyższą temperaturą itd...?"
Ryzyko wyższej temperatury?
Wystarczy zapuścić OCCT + BarsWF na pół godziny, jeśli procek się od temp. nie wyłączy, to znaczy że można spać spokojnie. A zresztą, nawet samo OCCT udowodni, że podczas grania, obliczeń nic się nie stanie.
Co do miniWisienki - to działa chyba tylko w Winzgrozowym dxdiag.
A poza tym... jak nazwać i7 2600k wykręconego na 5.27Ghz :D ?

OgiX   4 #14 09.07.2012 22:05

@W_tym_temaciE
Nie chciałem się rozpisywać - maksymalna częstotliwość jest podniesiona a najniższa obniżona - nazwałbym to raczej optymalizacją zegarów ;)
Spotkałem się raczej ze zwrotem underclocking.

@bart86
I właśnie dlatego prawie wszystkie nowe procesory/chipsety przewidują kilka napięć roboczych. Kontrolowanych oczywiście programowo.

@dragonn
Do podkręcania z użyciem FSB jestem trochę zrażony - ale raczej przez to, że zaczynałem gdy jeszcze nie dało się ustawiać taktowania PCI/AGP/itd. asynchronicznie. Wtedy było "trochę" większe ryzyko...

@DeJk_SEBA
Niestety K10stat może czasami powodować problemy - np. nie lubił się z Catalystami 12.3 i to połączenie mogło skutkować problemami z zamykaniem systemu. Chyba tylko z mobilnymi APU ale jednak.

Neth   4 #15 10.07.2012 09:43

A ja powiem tyle. @guildos


Zanim cokolwiek napiszesz o OC, podszkol się trochę na innych forach stricte z tym związanymi. Nie znasz podstawowych pojęć, podstawowej mechaniki OC AMD i różnicy między Intelowską, a do tego pleciesz straszne farmazony.

Po prostu nie wprowadzaj ludzi w błąd.

  #16 10.07.2012 10:58

@guildos
Też radzę Ci, poczytaj trochę dokładniej o OC.
Z każdym kolejnym wpisem idzie Ci coraz lepiej.
Pracuj dalej nad wpisami i nie poddawaj się. Pozdrawiam :)

McDracullo   17 #17 10.07.2012 20:19

Co to za overclocking o 300MHz? :( Większa różnica jest przy Turbo Core :) . Miałem nadzieję, na coś większego. Szkoda.
Staraj się podawać zegary do pełnej liczby, maks do pierwszego miejsca po przecinku. Reszta jest w granicach błędu pomiarowego.

Co do superPI - dobrze zgadłeś - oblicza z dokładnością do 1Miliona miejsca po przecinku. Dobry bench do badania wydajności pojedynczego rdzenia. A ta różnica czasowa... niektórzy zwykłymi optymalizacjami OSa tyle nadrabiają ;)

A tak w ogóle - a jakie ryzyko Ci chodzi? Podkręcałem kilkanaście procesorów. Żaden nie umarł od temp. Żaden nie umarł od zbyt wysokiego napięcia. Nawet jak mu nogę urwało to działa dalej ;) Co innego pamięci...

A teraz - idź, zrób porządne OC z napięciem blisko tego, które maksymalnie udostępnia Ci płyta główna (1.575V?), ustaw pamięci na bardzo ciasnych timingach i wysokich zegarach i wtedy porównaj wyniki i temperatury ;)

Autor edytował komentarz.
direct39   6 #18 11.07.2012 19:48

Moje doświadczenia z overlockingiem ograniczają się do tego, że parę lat temu podkręciłem BIOS-em Celerona z 733 MHZ do 825 MHZ. To tak z cyklu "Urzekła mnie twoja historia..." :).

  #19 12.07.2012 17:41

Moim zdaniem warto kupić pamięć o wyźszym taktowaniu niz jest podana w specyfikacji płyty głównej i podkręcić o tyle zeby ta pamiec dzialala na swojej standardowej częstotliwości. Wówczas mostek północny zacznie sie przegrzewac i niezbedne bedzie dodatkowe chłodzenie. Jest to w miare bezpieczne i tanie. Jesli chcemy podkrecic proca z pamiecia kingstona to nie ma to wiekszego sensu.

pozdro

piotrk123   4 #20 12.07.2012 21:29

To ja swojego Core 2 duo e7400 kręce do 3.5 Ghz na spokojnie. Jakbym tak wszystko poustawiał na styk to i by więcej wycisnął ale na boxowym chlodzeniu to się trochę boję.

Autor edytował komentarz.
guildos   4 #21 14.07.2012 21:21

Wróciłem! No dobra, ech w tytule wyraźnie jest napisane o OC CPU, o pamięciach wspomniałem dlatego iż ich opóźnienia oparte są na cyklach zegarowych procesora, więc krótszy cykl= szybszy dostęp. Wykazał to Everest. Może kiedyś w przyszłości stworzę wpis o OC całego PC i wtedy faktycznie przeczytam te wszystkie fora, ok?

bart86   10 #22 16.07.2012 20:38

opóźnienia ramu są oparte na taktowaniu pamięci ram

  #23 26.07.2012 21:53

W przypadku sensownego OC, zabawę zaczyna się (o ironio) od zjechania mnożnikiem w dół (jeśli mamy odblokowany mnożnik lub uda się nam odblokować). Dobre OC opiera się o jechanie magistralą w górę, aby pamięci skorzystały na szybszym taktowaniu. W przeciwnym wypadku znaczna różnica w wydajności będzie tam, gdzie aplikacja mieści się w pamięci procesora - na tym bazują niektóre testery wydajności. W realnym świecie (tam gdzie wydajność jest nam potrzebna), aplikacje zajmują pamięć RAM i to jej przyspieszenia da widoczne efekty.
Idąc dalej, to obecnie każda płyta ma 2-stopniowe zabezpieczenie procesora przed przegrzaniem - alarm oraz w ostateczności wyłączenie komputera. Do tego system chłodzenia zarządzany przez BIOS sam reguluje prędkość obrotową wiatraczków.
Na koniec dodam, że nie trzeba czytać każdego możliwego forum w Sieci, aby nauczyć się podstaw - wystarczą 1 lub 2 arty u "konkurencji". ;]

  #24 11.08.2012 16:10

@Obserwator_911

Czy dobrze rozumiem, że przyznajesz mi rację?
Wystarczy kupić "za szybką" pamięć, podkręcić proca o jakieś drobne i mamy o wiele lepszy wynik niż procesor podkręcony do 4GHz z pamięcią 1333MHz... Timingi ustawiamy ręcznie i po robocie :P