Przetaktowywanie CPU- czy warto podjąć ryzyko?

Popularny OC jest efektywny bez dwóch zdań, ale o ile i czy warto ryzykować wyższą temperaturą itd...? Z racji, że jestem w pełni zadowolony z mojego CPU to go nie podkręcałem, jednakże większa wydajność zawsze jest mile widziana. Do tego zwiększy się prędkość pamięci podręcznej, skróci cykl, więc pamięć RAM powinna mieć mniejsze opóźnienia. Oto moja konfiguracja testowa

Jak widać ma procesor z serii Black Edition, więc będę operował samym mnożnikiem. Obecnie taktowanie mojego CPU wynosi dokładnie 3415,47 MHz. No dobra, a co o przetaktowywaniu sądzi Wikipedia.

Zwiększanie szybkości pracy (zwiększeniu taktowania zegara) i wydajności sprzętu komputerowego, np. procesora, karty graficznej czy pamięci RAM za pomocą odpowiedniego oprogramowania lub zmiany pewnych ustawień BIOS-u

W tym przypadku zajmiemy się wyłącznie procesorem, choć tak jak już napisałem pamięci równierz powinny przez to przyśpieszyć. No dobra jestem po podkręcaniu i mój CPU ma teraz taktowanie wynoszące dokładnie 3716, 83 MHz

Testy

Everest

Dlaczego testuje pamięci?Z prostego powodu iż pamięć operacyjna RAM jest dosyć ściśle powiązana z naszymi procesorami postanowiłem zmierzyć równierz jej wydajność.

To co odczyt poprawił to zapis zgorszył, jednakże oba wyniki i tak przy codziennym użytkowaniu niestety nie powinny być zauważalne, czemu niestety? Gdyż szczególnie z mym dyskiem twardym jakikolwiek większy, lepszy odczyt jest na wagę złota. Wcześniej napisałem o opóźnieniach do pamięci.

Minimalna poprawa, ale jednak, z resztą przetaktowywanie również było dość minimalne, gdyż 3,7 GHz było mym celem i nie chciałem podnosić napięcia.

Cinebench R10 & R11.5

W mojej opinii bardzo, ale to bardzo dobry benchmark, dokładny i rzetelny, ciepło dziś, co nie?

Sama wydajność wzrosła i to dosyć ładnie, zważając, że tylko podnieśliśmy taktowanie, pomyślmy co można byłoby uzyskać mając procesor z odblokowanymi rdzeniami. Na przykład 960T.

Truecrypt

Kolejny benchmark, na razie "wzmocnione" CPU daje widoczny wzrost wydajności, chyba znów praca wyda plon. Dodam iż w pierwszej zakładce testu owego programu wybrałem 50 MB.

Znowu lekki wzrost wydajności jest dobrze, plon już częściowo zebrany, choć jeszcze kilka testów przed nami.

SuperPi

Program ten wydaje rozkaz naszemu CPU, aby obliczał liczbę Pi do któregoś tam miejsca po przecinku, w moim przypadku była to próbka 1M. Zgaduję, że oznacza to, że ma obliczać do milionowego miejsca po przecinku.

Tutaj mamy już konkretną poprawę, dziesiąte GHz przełożyły się właściwie na sekundy. Jeżeli we wszystkich aplikacjach tak by było, to raj, i wysoko taktowane procesory.

Gry

No dobra czas na część szarą, co dzienną po prostu użytkową. Czyli granie do upadłego, bo to jest głównym powodem dla którego jest robione OC. Nie w mym przypadku gdyż CPU nie ogranicza mi GPU, jak to sprawdzić. Otóż będzie nam potrzebny Cinebench R11.5. Robimy oba testy, przełączamy na CPU i z details zaznaczamy "OpenGL Reference Match" jeżeli procent jest na poziomi około 99% to oznacza, że CPU nie ogranicza karty graficznej. Testy rzecz jasna wykonane w FullHD i pełnych ustawieniach.

No i przez mój ulubiony benchmark zdenerwowałem się dzień przed tygodniową wycieczką. Minimum niestety nie daje rady, ale średnie na szczęście są na poziomie błędu pomiarowego.

Ryzyko

Na początku wspomniałem o ryzyku, wyjaśnię teraz o co dokładnie mi chodziło. Jeżeli zbyt mocno podkręcimy, szczególnie przy podnoszeniu napięcia procesor może po prostu przekroczyć granicę temperatury i różne rzeczy mogą się wtedy zdarzyć. Mój procesor bezpiecznie pracuje do 65 stopni Celsjusza. Zmierzyłem oczywiście temperatury.

Kolejną rzeczą jest to, że nasz PC może najzwyczajniej w świeci nie uruchomić się, ale w tym przypadku na szczęście wystarczy przywrócić poprzednie ustawienia BIOSu.

miniWisienka na torcie

Na koniec mała nagroda dla posiadaczy procesorów z odblokowanym mnożnikiem, jeżeli ustawiliśmy mnożnik jakiegoś mocniejszego modelu, na przykład ja z 965 wydajnościowo przynajmniej teoretycznie zrobiłem 980, możemy zmienić nazwę procesora. Oto jak to zrobić.


W tytule jest napisane Windows XP, ale w nowszych okienkach powinno działać to na tej samej zasadzie.
Chciałbym jednakże, aby nagle Duron- a nie przemianowywać na Opteron- a, taka mała prośba, trzymajmy się prawdy.

Podsumowanie

Jeżeli podkręcamy z głową nic się nie stanie. Za to efekt powinien być wspaniały, fantastyczny i bajkowy. Mam nadzieję, że pomogłem chociażby jednej osobie która nie wiedziała czy podkręcać, czy lepiej nie. Moim skromnym zdaniem lepiej tak. Aha prawie bym zapomniał jutro o 21 wyjeżdżam na tydzień. Szkoda tylko, że mają być burze.