HDMI 2.1: rozdzielczość 10K, 4K w 120Hz i dynamiczny HDR

HDMI 2.1: rozdzielczość 10K, 4K w 120Hz i dynamiczny HDR

HDMI 2.1: rozdzielczość 10K, 4K w 120Hz i dynamiczny HDR
Oskar Ziomek
29.11.2017 14:14, aktualizacja: 30.11.2017 09:24

Światło dzienne ujrzała specyfikacja HDMI w standardzie 2.1, która przynosi sporo zmian. Obsłużone zostaną teraz rozdzielczości sięgające 10K, w tym 8K przy 60Hz oraz 4K przy 120Hz. Dodatkowo pojawi się obsługa dynamicznego HDR oraz wprowadzone zostaną przewody UHS, które zagwarantują przepustowość na poziomie 48Gb/s, a tym samym umożliwią przesyłanie nieskompresowanego obrazu w 8K z HDR-em.

Nowe przewody mają dodatkowo cechować się bardzo niską podatnością na zakłócenia z zewnętrznych bezprzewodowych urządzeń i być wstecznie kompatybilne ze wszystkimi poprzednimi standardami HDMI, stąd bardzo możliwe, że w nowych sprzętach będą pojawiać się dość szybko.

Obraz

Najważniejsze cechy nowego standardu są następujące:

obsługa rozdzielczości do 10K, w tym 8K przy 60Hz oraz 4K przy 120Hz,dynamiczny HDR pozwalający dostosowywać siłę efektu nawet z dokładnością do jednej klatki,przewody Ultra High Speed pozwolą przesyłać nieskompresowany obraz w wysokich rozdzielczościach bez zakłóceń z zewnątrz,obsługa kanału zwrotnego eARC – najwyższa jakość dźwięku i łatwiejsze połączenie pomiędzy urządzeniami w stosunku do obecnego standardu ARC,trzy tryby odświeżania mające wpływać na jakość odbioru obrazu: VRR przeznaczony do gier (eliminuje problemy z klatkowaniem i opóźnieniami), QMS przeznaczony do filmów (usuwający niechciane puste obrazy przed pojawieniem się treści) oraz QFT przeznaczony także do gier oraz wirtualnej rzeczywistości (redukcja opóźnień),tryb ALLM, którego zadaniem jest automatyczne dostosowywanie opóźnień.[img=DisplayResolutionCompar]Możliwości nowego standardu są imponujące, jednak w kontekście wykorzystania ich na przykład w grach, trzeba mieć na uwadze jak bardzo wzrosnąć będzie musiała wydajność kart graficznych. Zapewne upłynie jeszcze sporo czasu, nim granie w 10K czy nawet 8K w najnowsze tytuły będzie na porządku dziennym i finansowo osiągalne dla typowego, weekendowego gracza.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)