HiKey 960: płytka z Androidem konkurencją dla Raspberry Pi?

HiKey 960: płytka z Androidem konkurencją dla Raspberry Pi?

HiKey 960: płytka z Androidem konkurencją dla Raspberry Pi?
Oskar Ziomek
28.04.2017 10:50, aktualizacja: 28.04.2017 11:01

Kiedy myślimy o stworzeniu ciekawego urządzenia lub potrzebujemy mocy obliczeniowej niewielkiego komputera , często w pierwszej kolejności myślimy o sprzęcie pokroju Raspberry Pi. Nie zawsze musi być to jednak jedyne podejście, bowiem na rynku dostępne są również inne propozycje. Kolejną z nich jest HiKey 960 – płytka powstała przy współpracy wielu firm, w tym Google, ARM, LeMaker oraz Huawei, które dostarczyło procesor Kirin 960.

To ten sam ośmiordzeniowy układ, który znaleźć można w Huawei Mate 9 oraz w zaprezentowanym w lutym bieżącego roku Honorze V9: składają się na niego cztery rdzenie Cortex-A73 oraz cztery Cortex-A53. Za grafikę odpowiada Mali-G71 zdolne teoretycznie do obsługi 4K, ale w płytkę wbudowano tylko HDMI w wersji 1.2a, natomiast pamięć to odpowiednio 3GB RAM-u LPDDR4 oraz 32GB flash.

LeMaker HiKey 960. Źródło: amazon.com
LeMaker HiKey 960. Źródło: amazon.com

W urządzeniu znajdziemy także WiFi b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, złącze PCIe m.2 pozwalające dodatkowo rozszerzyć pamięć, gniazdo USB typu C, USB 3.0 oraz 40- i 60-pinowe złącza do dalszego rozbudowywania sprzętu.

HiKey 960 będzie w stanie działać pod kontrolą Linuxa, ale zainstalować będzie na nim można również Androida. Szczegółowa instrukcja, jak to zrobić jest już dostępna na stronach Google'a poświęconych mobilnemu systemowi, w działach dla deweloperów. Ciekawe informacje o tym jak zacząć przygodę ze sprzętem (jedynie w języku angielskim), znaleźć można na poświęconej temu stronie.

Urządzenie trafi do sprzedaży już na początku maja, w pierwszej kolejności w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz Japonii. W bliżej niesprecyzowanym późniejszym okresie, będzie również dostępne na innych rynkach. Cena ustalona została na aż 240 dolarów – HiKey 960 można kupić między innymi za pośrednictwem Amazonu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)