HP będzie robić ładniejsze komputery… i smartfony?

HP będzie robić ładniejsze komputery… i smartfony?

HP będzie robić ładniejsze komputery… i smartfony?
21.09.2012 18:30, aktualizacja: 22.09.2012 12:42

Wydarzenia ostatnich tygodni dostarczyły sporo wrażeń z dziedziny urządzeń mobilnych i spowodowały, że w kółko piszemy i mówimy o tym samym. Na granicy pola widzenia majaczy jednak coś nowego — HP wraca do siebie?

Do przyjrzenia się poczynaniom tej firmy skłoniła mnie rozmowa Meg Whitman, w której CEO HP przyznała, że wierzy, że HP jako firma robiąca komputery osobiste musi bardziej wyróżniać się z tłumu — najlepiej oryginalnymi projektami. Whitman chce, aby HP wypracował sobie unikalny styl. Pierwszego laptopa, którego dostała po rozpoczęciu pracy w HP, określa jako „cegłę” i nie chce tego błędu powtarzać. Myślę, że nie nadążamy z innowacjami. Cały rynek woli coś ładniejszego — dodaje. Aby nadrobić stracony czas pod koniec zeszłego roku HP zainwestował w dwa nowe ośrodki odpowiedzialne za projektowanie, tym samym podwajając liczbę osób pracujących nad wyglądem nowych komputerów (teraz jest ich łącznie 60).

Obraz

Meg Whitman powiedziała też coś, co przeczuwa wielu innych producentów — Apple pokazał światu, że wygląd ma znaczenie. Z desek kreślarskich w Cupertino zeszły projekty kilku najbardziej rozpoznawalnych obecnie komputerów osobistych w historii. Świetnym przykładem jest skojarzenie, jakie budzą komputery typu all-in-one — co by to nie było, do głowy przychodzi iMac. Laptopy w aluminiowych obudowach też ciągną myśli w stronę Apple'a, nie wspominając już o charakterystycznych białych słuchawkach i kablach. Sandy McGill z działu BMW odpowiedzialnego za kolorystykę i materiały twierdzi, że od czasu wypłynięcia firmy Apple na szerokie wody dotychczas kojarzony z lodówkami i nudą kolor stał się modny, elegancki i ponieważ wymaga dużo uwagi, również luksusowy.

HP zrobił ogromne postępy w tej dziedzinie, ale CEO firmy jest świadoma tego, że jeszcze kilka lat upłynie, zanim jej produkty będą rozpoznawane na ulicach, naśladowane przez innych producentów, a ich kształty i detale wykończenia będą budzić jednoznaczne skojarzenia. I rzeczywiście, do oryginalności HP jeszcze daleko, ale produkty są coraz ładniejsze — wystarczy przyjrzeć się nowym maszynom z linii Spectre lub Envy. Niektórzy uważają też, że HP coraz bardziej naśladuje Apple'a, ale to dość popularne ostatnio oskarżenie.

Obraz

Znamiennym jest, że podczas gdy wszyscy dookoła wieszczą erę postPC, HP inwestuje w projektowanie nie tabletów, ale laptopów czy komputerów all-in-one. Todd Bradley, który zarządza teraz działami odpowiedzialnymi za drukarki i komputery osobiste, jest zdania, że wszyscy twierdzący, że pecety umierają, są po prostu w błędzie. Niechęć do produktów mobilnych prawdopodobnie zakorzeniła się w HP po spektakularnej klapie ekosystemu opartego na webOS, ale Meg Whitman rozważa reanimację działu odpowiedzialnego za urządzenia mobilne. Plotka głosi, że HP znów pracuje nie tylko nad konsumenckimi tabletami, ale także nad smartfonem. Model Stingray ma być całkowicie dotykowy, rzekomo wyciekły nawet zdjęcia. CEO firmy uważa, że w końcu przyjdzie ten moment, że HP będzie musiał wypuścić na rynek własnego smartfona.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)