Huawei zwolnił polskiego dyrektora. Zatrzymanie przez ABW wpłynęło na wizerunek firmy

Huawei zwolnił polskiego dyrektora. Zatrzymanie przez ABW wpłynęło na wizerunek firmy

Huawei zwolnił dyrektora zatrzymanego przez ABW (depositphotos)
Huawei zwolnił dyrektora zatrzymanego przez ABW (depositphotos)
Oskar Ziomek
12.01.2019 22:29, aktualizacja: 13.01.2019 01:13

Nie ulega wątpliwości, że najgorętszym tematem kończącego się już tygodnia jest sprawa aresztowania przez służby specjalne jednego z dyrektorów Huawei Polska oraz byłego oficera ABW, który później był także pracownikiem Orange oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chińczyk Weijing W. oraz Polak Piotr D. zostali zatrzymani w ubiegły wtorek i usłyszeli zarzuty udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce, za co grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Szczegóły nie są na razie znane, ale jak zwracała uwagę agencja Reuters, aresztowanie dyrektora Huawei miało związek wyłącznie z jego działaniami, a nie bezpośrednio z firmą, dla której pracuje. Nie czekając na dalszy rozwój wydarzeń, firma Huawei już teraz zdecydowała się jednak podjąć dodatkowe kroki, o czym informuje serwis Business Insider. Weijing W. został zwolniony ze swojego stanowiska, bo jak dowiadujemy się z oświadczenia, cała sprawa zdążyła już wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy.

Spółka Huawei podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z panem Wang Weijing, który został aresztowany pod zarzutem łamania polskiego prawa. Zarzucane mu czyny nie mają związku z naszą firmą. Podjęliśmy tę decyzję zgodnie z zapisami umowy o pracę, ponieważ incydent nadwyrężył wizerunek firmy. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność oraz wymaga od każdego pracownika stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w kraju, w którym pracuje – czytamy w oświadczeniu Huawei, które zostało opublikowane na łamach Business Insider.

Warto zwrócić uwagę, iż Weijing W. to już drugi pracownik Huawei aresztowany w ostatnim czasie. Pierwszą osobą była Meng Wanzhou, która została aresztowana w Kanadzie pod koniec ubiegłego roku. W tym przypadku zarzutem było jednak oszustwo związane z amerykańskimi instytucjami bankowymi. Sprawa zatrzymanych przez ABW Polaka i Chińczyka nadzorowana jest przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)