reklama

iOS 5 beta 3 wydany - Apple rezygnuje z fizycznych przycisków?

Strona główna Aktualności

O autorze

Czy Apple planuje zmniejszyć rolę fizycznych przycisków na rzecz wirtualnej klawiatury w swoich urządzeniach? Nowości, które pojawiły się w iOS 5 beta 3 mogą sugerować taką strategię.

Apple udostępnił deweloperom wersję beta 3 swojego systemu iOS dla urządzeń mobilnych - stabilne wydanie powinno ukazać się pod koniec roku. Jak się okazuje, jednym z ciekawszych rozwiązań są funkcje, które dotychczas dostępne były za pomocą fizycznych przycisków w iPhonie, iPodzie touch czy iPadzie. Chodzi o takie komendy jak blokowanie ekranu, głośność czy powrót do ekranu początkowego. Co więcej, użytkownik będzie najprawdopodobniej mógł samemu definiować gesty (narzędzie Assistive Touch), za pomocą których mają być wykonywane poszczególne polecenia.

W związku z odkrytymi funkcjami pojawiły się głosy, że w kolejnych wersjach urządzeń Apple’a fizyczne przyciski będą coraz mniej widoczne. Projektanci z Cupertino zapewne nie zrezygnują z nich całkowicie, jednak można na przykład wyobrazić sobie, że iPhone 5 będzie posiadał znacznie mniejsze przyciski w obudowie, niż obecnie, może też niektóre z nich w ogóle zostaną wycofane. Poza wspomnianymi nowościami, w iOS 5 beta 3 pojawiły się takie funkcje jak możliwość wyboru własnego dźwięku dla wiadomości SMS, ułatwienia w lokalizowaniu urządzenia na mapie czy możliwość kasowania plików cookie z przeglądarki Safari.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama