iOS pójdzie w ślady Snow Leoparda, urządzenia Apple będą stabilne jak nigdy dotąd

Strona główna Aktualności

O autorze

Czego można jeszcze więcej chcieć od iOS-a? Przede wszystkim chyba stabilności i wydajności. Tempo w jakim Apple w ostatnich czasach rozwijało swój mobilny system operacyjny, było imponujące. Wraz z wydaniem ósmej wersji systemu dostaliśmy zarówno zmiany o charakterze fundamentalnym, takie jak interfejs grafiki Metal czy nowy SDK z nowoczesnym językiem programowania Swift, jak i setki drobnych ulepszeń w warstwach interfejsu, aplikacji i usług systemowych. Przyszło za to jednak zapłacić znaczącą cenę – iOS zwolnił, urządzenia nie dysponujące mocą obliczeniową iPhone'a 6 wyraźnie zwolniły. Dla niezadowolonych z tego co się dzieje właścicieli iUrządzeń mamy jednak dobrą wiadomość. W przygotowywanej na ten rok dziewiątej wersji systemu Apple pracuje przede wszystkim nad wzrostem wydajności i stabilności pracy.

Zanim doczekamy się iOS-a 9, czeka nas jednak kilka wydań „po kropce”. Już niebawem pojawi się iOS 8.2, dostępny obecnie dla zarejestrowanych w programie deweloperskim Apple'a użytkowników jako Beta 5. Spośród wprowadzonych do niego nowości najważniejsze wydaje się dodanie nowego interfejsu dla smartzegarka Apple Watch, tj. WatchKit API. Rozszerzono także możliwości HealthKit i towarzyszącej mu aplikacji o śledzenie poziomu glukozy we krwi i poprawiono pomniejsze usterki.

Dla tych, którzy nie są zainteresowani noszeniem niezbyt pięknego zegarka od Apple bardziej istotne wydaje się wydanie 8.3, którego pierwsza kompilacja właśnie trafiła do zarejestrowanych deweloperów. Ci, którzy ją już widzieli, donoszą, że wprowadza ona do iPhone'a bezprzewodową łączność po protokole CarPlay, służącym do integracji z pokładową elektroniką auta i umożliwiającym m.in. strumieniowanie niektórych aplikacji iOS-a bezpośrednio na ekran systemu nawigacji. Wprowadzony w iOS-ie 7.1 CarPlay wymagał dotąd zabawy wtyczkami, teraz wystarczy położyć iPhone'a na półeczce kompatybilnego z nim samochodu. Pozostałe zmiany to obsługa dwuetapowego uwierzytelniania dla usług Google, wsparcie dla mechanizmu Apple Pay na rynku chińskim oraz nowy wybierak emotikonek wraz z nowymi emotkami.

Powierdziło się też, że 8.3 nie będzie ostatnim wydaniem z serii 8.x. Zaraz po wydaniu swojego smartzegarka Apple chce ucieszyć (lub może należałoby powiedzieć – pocieszyć) użytkowników wydaniem 8.4. Anonimowe źródła z Apple utrzymują, że w tej wersji miałaby zadebiutować usługa strumieniowania muzyki z chmury Beats, zintegrowana oczywiście ze standardową aplikacją muzyczną.

Jak widać, szału nie ma, ale to tylko pomniejsze wydania. iOS 9 to zupełnie inna sprawa. Przede wszystkim wiele wskazuje na to, że będzie to pierwszy system mobilny od Apple działający tylko na 64-bitowych urządzeniach. W tym roku powinno się bowiem skończyć wsparcie dla iPhone'a 5c i pierwszego iPada mini, co oznacza, że wszystkie oferowane urządzenia z iOS-em korzystałyby przynajmniej z 64-bitowego procesora A7. Znacząco ułatwiłoby to prace programistyczne tak dla Apple jak i niezależnych deweloperów.

Zakończeniu wsparcia dla 32-bitowych procesorów towarzyszyć będzie zwiększenie stabilności i wydajności systemu – źródła serwisu 9to5mac twierdzą, że kluczową sprawą tym razem ma być nie dodawanie nowych funkcjonalności, lecz usunięcie błędów i optymalizacja działania. Apple chce też zadbać o rozmiar aktualizacji, tak by nie irytować użytkowników urządzeń mających tylko 16 GB pamięci masowej. Zapowiada się więc spora refaktoryzacja istniejącego kodu systemu.

O dziewiątej wersji iOS-a mówi się, że ma być dla mobilnych urządzeń Apple tym samym, czym był Mac OS X Snow Leopard (10.6) dla komputerów Mac. Niektórzy może jeszcze pamiętają, jak problematyczne i niestabilne potrafiły być Maki pracujące pod starszymi wersjami OS-a X, na czele z 10.5 Leopardem. Wydanie 64-bitowego Snow Leoparda było wielkim krokiem naprzód pod względem stabilności systemu. Miejmy nadzieję, że w pełni 64-bitowy iOS 9 będzie w stanie osiągnąć to samo.

© dobreprogramy
s