iPad Pro wchodzi na scenę: większość przenośnych pecetów nie ma szans z tym tabletem

Strona główna Aktualności

O autorze

iPad widziany jest przez Apple jako narzędzie w pełni manifestujące wizję osobistego komputera – kawałek szkła, który przystosowuje się do wszystkich oczekiwanych od niego zadań. I faktycznie, z tą wizją Apple wiele zrobiło, w ciągu pięciu lat tworząc i doprowadzając do perfekcji koncepcję tabletu. Co można zrobić z tym więcej dziś, gdy fascynacja tabletami wydaje się wygasać? Odpowiedzią ma być nowy, duży iPad Pro – maszyna o wydajności i możliwościach, której pozazdrościć może wiele laptopów.

Przekątna 12,9” to nawiązanie do rozmiarów iPada Air. Rozdzielczość – 2732×2048 daje nam 5,6 mln pikseli do podziwiania na ekranie zbudowanym z myślą o jakości odwzorowania barw, w technologii Oxide TFT i zmienną częstotliwością odświeżania.

To nie ekran jednak robi największe wrażenie, lecz wydajność. Apple wreszcie osiągnęło w swoich mobilnych procesorach wydajność porównywalną ze sprzętem desktopowym. A9X to już trzecia generacja swoich 64-bitowych procesorów. I choć Apple nie ujawnia szczegółowych parametrów, to mamy wiedzieć, że jego wydajność jest dwukrotnie wyższa od A8X z iPada Air 2, dwukrotnie większa ma być też przepustowość szyny pamięci. Radykalnie szybszy jest też GPU, jak podano jego wydajność ma być aż 360 razy większa niż GPU w pierwszym iPadzie.

Dołóżcie do tego niskopoziomowe API grafiki Metal – i wygląda na to, że konkurencji trudno będzie temu dorównać. iPad Pro ma być szybszy od 80% przenośnych komputerów, a jeśli chodzi o grafikę, wygrywać aż z 90% z nich. Podczas prezentacji można było zobaczyć, jak w praktyce wygląda to na programach takich jak iMovie czy AutoCAD 360. Podsumować to można prosto: żyjemy w czasach, w których urządzenia mobilne zaczynają rywalizować z pecetami. Co więcej, mimo tej wydajności (która oznacza przecież energochłonność) Apple obiecuje 10 godzin pracy na baterii w nowym tablecie.

Rywalizować? Być może iPad Pro będzie w stanie peceta w wielu zastosowaniach zastąpić. Steve Jobs może i obraca się teraz w grobie, ale Apple zaprezentowało swoje własne piórko, Apple Pencil, które pod względem możliwości wydaje się najlepszym tabletowym piórkiem na świecie. Przeznaczone dla rysowników, architektów, inżynierów, zapewniać ma precyzję i subtelność, reagując na nacisk i kąt położenia, wszystko w czasie rzeczywistym.

Klawiatura ekranowa nie jest zła, ale o wiele lepiej mieć coś namacalnego pod palcami. Tym czymś jest nowa sprytna klawiatura, rozkładająca się nieco w stylu znanym z Microsoft Surface, znacznie lepiej jednak zrobiona pod względem mechanicznym. Łącząc się z tabletem przez nowe własnościowe złącze, dostarczające zarówno magnetycznego spięcia jak i szyny danych oraz portu zasilania, stanowić ma naturalne dopełnienie tabletu, który jest już czymś więcej niż tylko tabletem.

Czemu zapewniono streaming tej prezentacji przez przeglądarkę Edge? Ten ukłon w stronę Redmond jest nie bez powodu. Podczas prezentacji iPada Pro mogliśmy zobaczyć wiceprezesa Microsoftu Kirka Koenigsbauera, który przedstawił możliwości pakietu Office na nowym iPadzie.

Co można powiedzieć? Korporacje będą zachwycone. Zachwyceni mają być też twórcy. Eric Snowden z Adobe pokazał następnie narzędzia z Creative Cloud. I tu widać, że wiele prac na iPadzie Pro będzie przyjemnością. Finalnie, zachwyceni mają być ludzie szanujący środowisko – Apple podkreśla, że jego nowy sprzęt jest wykonany całkowicie z materiałów, które poddać można recyklingowi.

Nie będą zachwyceni chyba tylko posiadacze niezbyt napęczniałych portfeli. To cudo oczywiście nie jest tanie. Podstawowa wersja z 32 GB pamięci masowej kosztować ma 799 dolarów. Wersja z 128 GB – 949 dolarów. Wersja 128 GB z modemem LTE – 1079 dolarów. Za samo piórko Apple Pencil zapłacimy 99 dolarów, a za klawiaturę Smart Keyboard tylko 169 dolarów. Na pociechę można powiedzieć, że po wejściu na rynek iPada Pro (w listopadzie), inne iPady potanieją.

© dobreprogramy