Inicjatywa #SaveTheLink ma nas uchronić przed unijnym podatkiem od linkowania

Inicjatywa #SaveTheLink ma nas uchronić przed unijnym podatkiem od linkowania

24.01.2017 15:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Unia Europejska ponownie wzięła się za regulację rynku, który niezbyt rozumie. Pamiętamy, jak było z genialnym przymusem informowania o ciasteczkach, który doprowadził do zaśmiecenia stron internetowych, nijak nie zwiększając poziomu prywatności internautów. Teraz poszło o tzw. podatek od linkowania. Choć w wybranych krajach okazał się on porażką, teraz ma zdarzyć się cud i na terenie UE zadziałać ma on świetnie.

W ramach przygotowywanej reformy praw autorskich w UE, planowane jest wprowadzenie ograniczeń w swobodzie linkowania i cytowania. Nowy projekt określany jest „podatkiem od linkowania” i ma wprowadzić dodatkowy rodzaj praw dla wydawców prasy. Wydawcy dostaliby narzędzia, które zapewniłyby im możliwość pobierania opłat od operatorów wyszukiwarek i agregatorów materiałów. Opłaty mogłyby być ściągane nawet za użycie pojedynczych słów z nagłówka.

Według pomysłodawców reformy, uzyskane w ten sposób pieniądze trafiałyby do specjalnie przygotowanej organizacji, która z kolei rozdzielałaby je wśród wybranych gazet. Miałoby to dofinansować prasę. Sęk w tym, że podobne rozwiązanie zostało już wprowadzone w wybranych krajach, a skutki były wręcz odwrotne. W Niemczech w 2013 roku zrealizowano pomysł zmuszenia m.in. Google do płacenia za udostępniane linki. W odpowiedzi Google zdecydowało się ograniczyć widoczność treści od wydawców. Efekt? Wydawcy mocno odczuli utracony ruch i wrócili z podkulonym ogonem. Na równie niedorzeczny pomysł wpadli Hiszpanie, co zaowocowało zamknięciem dla nich usługi Google News i poważnie zaszkodziło wszystkim agregatorom treści.

#SaveTheLink: No extra EU copyright for news sites

Niestety, niektórzy nadal nie rozumieją, że chętnych do płacenia za „reklamowanie” newsów po prostu nie ma. Unia Europejska chce wprowadzić podatek od linków, tym razem miałby on dotyczyć całej wszystkich krajów członkowskich. Oczywiście zadowolonych nie brakuje, chociaż wśród nich znajdziemy głównie tylko polityków związanych z dużymi wydawnictwami. Twierdzą oni, że wcześniejsze niepowodzenia były związane z małą skalą wprowadzenia zmian, ale gdy prawo będzie obowiązywać na terenie całej Unii, to przyniesie oczekiwane rezultaty.

Nie wszyscy popierają nową reformę. Wystartowała inicjatywa Save The Link, w której biorą udział także polscy europosłowie. Udostępniony został także film, który przedstawia negatywne skutki wprowadzenia podatku od linkowania. Dowiemy się, że Unia chce zdelegalizować normalne sposoby dzielenia się informacjami, co dotyczy także udostępnianie linków przez serwisy społecznościowe. Jeśli jesteście zainteresowani inicjatywą, to więcej informacji znajdziecie na stronie savethelink.org.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)