Intel wprowadzi do Polski ubezpieczenie związane z podkręcaniem procesorów

Intel wprowadzi do Polski ubezpieczenie związane z podkręcaniem procesorów
11.07.2014 13:58
Intel wprowadzi do Polski ubezpieczenie związane z podkręcaniem procesorów
Redakcja
Redakcja

Już niebawem polscy klienci firmy Intel będą mogli skorzystać z dodatkowej gwarancji udzielanej na procesory tworzone przez tego producenta. Specjalna akcja jest skierowana przede wszystkim do entuzjastów podkręcania, bo chodzi w niej właśnie o to, że obejmuje ona uszkodzenia wynikłe wskutek podkręcania. Pozwala ona na sprawdzenie realnych maksymalnych granic podkręcania bez obaw, że w przypadku uszkodzenia zostaniemy pozbawieni sprzętu. Całość ma jednak pewne ograniczenia.

Intel Performance Tuning Protecion Plan, bo tak nazywa się rozszerzona gwarancja, wystartowała w styczniu 2012 roku. Niestety oferta ta nie była dostępna w Polsce, jej zasięg jest stopniowo rozszerzany i dopiero po ponad dwóch latach również my będziemy mogli z niej skorzystać. Jako że skorzystanie z niej wymaga dodatkowej opłaty, Intel postanowił nawiązać współpracę z dwoma popularnymi sklepami internetowymi, Komputronikiem oraz Morele.net, który jest często polecany na łamach naszego forum dyskusyjnego, gdy użytkownicy proszą o dobory zestawów.

350110079787493313

Nie wiadomo, ile dokładnie przyjdzie nam dopłacić. Wiadomo jednak, jak wyglądają ceny na oficjalnej stronie Intela – jest to od 10 dolarów za Pentiuma G3258, 20 dolarów za modele z serii i5 (3570K, 4670K oraz 4690K), 25 lub 35 dolarów za procesory z serii i7 (m.in. 3770K, 4770K, 4790K, 4820K), a także maksymalnie 35 dolarów za układy i7 Extreme (3960X, 3970X i 4960X). Jak widać, promocja dotyczy tylko tych jednostek, które faktycznie można wykorzystać przy podkręcaniu, zapewniając sobie dodatkowy zapas mocy, lub niwelując różnicę względem droższych modeli. Co istotne, w pakiet PTPP zaopatrzyć możemy się jedynie gdy korzystamy z procesora w wersji BOX. Tańsze układy OEM bez chłodzenia i pudełka nie umożliwiają wykupienia rozszerzonej gwarancji. Jest to nieco dziwne, bo osoby podkręcające i tak zmienią chłodzenie na inne, niemniej takie zasady stosuje producent.

Sama gwarancja ma dodatkowe obostrzenia. Po pierwsze, każdy z zakupionych procesorów może posiadać tylko jedną rozszerzoną gwarancję, to akurat wydaje się logiczne. Gorzej, że w przypadku zniszczenia procesora nowy egzemplarz nie jest już objęty żadną ochroną. Owszem, producent wymieni spalony układ bez żadnych konsekwencji, na nowy model będziemy już musieli bardziej uważać. Druga sprawa to termin wymiany. Gwarancja zaczyna działać dopiero po 30 dniach od zakupu, trwa natomiast tyle samo, co podstawowy okres gwarancyjny. W tym wypadku najprawdopodobniej chodzi o to, aby fani podkręcania nie mogli szybko wymieniać układów w poszukiwaniu tych, które najlepiej nadają się do podkręcania – przypomnijmy, że objęte promocją Haswelle miały początkowo spore problemy z odpowiednim odprowadzaniem ciepła i nie pomagało tu nawet usunięcie osłony procesora.

Czy ta promocja będzie godna uwagi? Dopłata nie jest duża, gdy natomiast zdecydujemy się na naprawdę ekstremalne podkręcanie, czy to bardziej ryzykowne (z punktu widzenia termicznego) z użyciem chłodzenia powietrznego, czy bardziej zaawansowane konstrukcje, może to uratować budżet choćby przy zwykłej pomyłce. Teoretycznie oprogramowanie płyt głównych informuje o znacznie zbyt wysokim napięciu, w praktyce w pośpiechu da się pomylić. Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem, polecamy nasz poradnik, który powinien rozwiać wątpliwości dotyczące oznaczeń procesorów Intela. Podkręcacie? Wstrzymajcie się z zakupem aż do startu tej akcji w polskich sklepach.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)