Internet Explorer 10 Platform Preview 2 dostępny

Grzegorz Niemirowski

30.06.2011 02:24, aktual.: 30.06.2011 02:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft udostępnił drugą wersję Platform Preview przeglądarki Internet Explorer 10. Przypominamy, że IE10 działa tylko na Windows 7 i 8. Użytkownicy innych systemów mogą zapoznać się z filmikami.

Zawiera ona ten sam silnik jaki był wykorzystywany w pokazywanych przez Microsoft demach Windows 8. Pojawiło się w nim sporo nowości od czasu Platform Preview 1. Wprowadzono obsługę funkcji Positioned Floats z CSS3, która ułatwia sterowanie otaczaniem grafiki i innych obiektów przez tekst. Inne nowe funkcje to HTML5 Drag-drop, HTML5 Parser, File Reader API, Media Query Listeners, tzw. channel messaging a także wstępna obsługa HTML5 Forms. Poprawiono bezpieczeństwo przez dodanie wsparcia dla HTML5 Sandbox oraz zwiększenie izolacji iframe'ów. Ponadto zwiększono wydajność w zakresie przetwarzania HTML5 oraz zmniejszono zużycie energii. Lepsza wydajność jest możliwa m.in. dzięki Web Workers, funkcji pozwalającej uruchamiać złożony obliczeniowo kod JavaScript w tle, zachowując przy tym responsywność interfejsu użytkownika.

Duży postęp w stosunku do IE9 widać w teście html5test.com. Podczas gdy IE9 uzyskiwał tam 141 punktów oraz 5 bonusowych, najnowsza wersja przeglądarki uzyskuje 231 punktów i 6 bonusowych. Dystans do Firefoksa jest więc już nieduży, dostaje on 286 punktów i 9 dodatkowych. Ogólnie do zdobycia jest 450 punktów. Swoją implementacją HTML5 Microsoft chwali się za pomocą dema How Stuff Works, które ma być dowodem, że choć różne przeglądarki chwalą się obsługą HTML5 to nie wszystkie robią to prawidłowo. W IE (9 i 10) widoczne są żywe kolory, w Firefoksie przyciemnione a w Chrome grafika jest szara. Ryan Gavin, jeden z kierowników w dziale IE, komentując wyniki konkurencji w zakresie testowanej przez demo implementacji HTML5 Canvas oraz gradientów CSS3 używa określenia "epic fail". Twórcy konkurencyjnych przeglądarek jednak pewnie bez trudu mogliby stworzyć analogiczne dema pokazujące słabości IE.

Finalna wersja IE10 spodziewana jest w kwietniu 2012 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)