iOS bardziej popularny niż Linux

iOS bardziej popularny niż Linux

Wojciech Cybulski
01.09.2010 20:10, aktualizacja: 01.09.2010 21:49

Z najnowszych statystyk udostępnionych przez firmę analityczną Net Applications wynika, że system operacyjny iOS przegonił Linuksa pod względem liczby użytkowników.

Celem badania Net Applications było ustalenie faktycznej popularności poszczególnych systemów operacyjnych. Badanie polegało na sprawdzeniu, jaka liczba użytkowników Sieci łączy się z Internetem z poszczególnych systemów operacyjnych. Po przeanalizowaniu danych pochodzących od około 160 mln internautów okazało się, że iOS, pod którego kontrolą pracuje iPhone, iPod oraz iPad jest obecnie bardziej popularny od Linuksa. Mobilny system operacyjny Apple posiada obecnie 1,13% udział w rynku systemów operacyjnych wobec 0,85%, które posiada Linux. Paradoksalnie więc iOS stał się trzecią siłą na rynku systemów operacyjnych, po Windows i Mac OS X. Apple ma powód do dumy, tym bardziej, że rodzina systemów Mac OS także zyskuje na popularności i obecnie korzysta z niej średnio 5% internautów.

Dlaczego iOS tak gwałtownie zyskuje na popularności? Jest to zasługa ogromnej ilości urządzeń, które Apple sprzedaje z tym systemem. W samym tylko roku 2010 na rynek ma trafić ponad 50 mln urządzeń z iOS. Eksperci przewidują jednak, że z czasem popularność mobilnego systemu Apple będzie słabła. Zmiany będą wynikać z ze stale rosnącej sprzedaży telefonów z Androidem. Zdaniem komentatorów mobilny system Google jest bardziej otwarty i przyjazny dla deweloperów niż rozwiązania konkurencji. Android nie ma także problemów z obsługą popularnych technologii, takich jak choćby Adobe Flash. Możemy więc być świadkami ciekawej batalii o dominację na rynku mobilnym - zarówno Apple jak i Google mają dość sił i środków, by toczyć zacięty bój o tej dochodowy i bardzo perspektywiczny rynek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (145)