Iran nadal planuje uruchomić własny intranet

Iran nadal planuje uruchomić własny intranet

24.09.2012 21:26

Gmail nie jest w Iranie mile widziany, podobnie jak wiele innych witryn spoza kraju. Władze Iranu ponownie zablokowały dostęp do wyszukiwarki Google i do Gmaila, rzekomo na życzenie obywateli… Obie usługi były już zablokowane w Iranie w lutym jako demonstracja siły przed marcowymi wyborami.

Strony należące do Google'a zostały dopisane do konfiguracji firewalla odcinającego Iran od sporej części Internetu, w tym Facebooka, Twittera, strony agencji informacyjnych czy tegorocznej Olimpiady. Dostępna pozostaje nieszyfrowana strona wyszukiwarki — prawdopodobnie dlatego, że zapytania wysłane bez SSL łatwo można podsłuchać. Abdul Samad Khoramabadi, doradca biura prokuratora, powiadomił jedynie, że Google i Gmail zostały odfiltrowane w całym kraju do odwołania. Ogłoszenie zostało podane do wiadomości publicznej w telewizji oraz rozesłane do obywateli Iranu SMS-em.

Obraz

Wielu obywateli Iranu już korzysta z VPN aby dostać się do zachodnich stron, teraz do listy muszą dopisać również wykorzystujące szyfrowane połączenia strony należące do Google. Mahmood Tajali Mehr, specjalista od irańskiej telekomunikacji mieszkający obecnie w Niemczech potwierdził BBC to, czego się już domyślaliśmy — to kolejny krok w kierunku stworzenia narodowego intranetu w tym kraju, co zostało zaplanowane na najbliższe lata (według niektórych źródeł ruszy w przyszłym roku).

Według niektórych blokowanie stron jest jedynie narzędziem propagandowym, które pokazuje, że Iran robi coś przeciwko zachodowi. Do tego dokłada się głośny ostatnio film antymuzułmański „Niewinność muzułmanów”, który znalazł się na YouTube i wzbudził niezadowolenie w muzułmańskim świecie nawet mimo tego, że wiele osób go nie widziało. Podobno wywołał on liczne protesty przeciwko wszystkim usługom Google'a. Są jednak w Iranie osoby, które zgadzają się z tą decyzją. YouTube został ocenzurowany w Iranie już w 2009 roku i również nie brakuje osób, które są z tego zadowolone.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)