Jailbreak dla Nokii Lumii 920 już testowany. Czy scena homebrew na Windows Phone może się odrodzić?

Jailbreak dla Nokii Lumii 920 już testowany. Czy scena homebrew na Windows Phone może się odrodzić?

Jailbreak dla Nokii Lumii 920 już testowany. Czy scena homebrew na Windows Phone może się odrodzić?
30.12.2013 13:43, aktualizacja: 30.12.2013 14:04

Windows Phone 8 dość długo nie poddawał się próbom obejścia zabezpieczeń przez zaawansowanych użytkowników tej platformy. O ile z Windows Phone 7 poszło w miarę szybko, to już nowy system od Microsoftu nie jest tak łatwy do złamania. W pierwszej kolejności udało się to dla modelu Samsunga ATIV S, dla którego sposób na odblokowanie interop został opublikowany we wrześniu. Z końcem starego roku dowiadujemy się jednak, że grupie z Chin udało się obejść zabezpieczenia Nokii Lumii 920, co pozwoli na tworzenie aplikacji działających na uprawnieniach roota.

Obraz

Film i opis prezentujący odblokowaną Lumię 920 znajdziemy na stronie grupy (wersja angielska). Twórcy jailbreaka twierdzą, że udało im się wyjść z „piaskownicy” i aplikacja, która dokona tego na pozostałych modelach 920, jest już gotowa. Zostanie ona jednak upubliczniona tylko wtedy, gdy wyeliminowane zostaną błędy i niedociągnięcia. Mówi się także, o jailbreaku dla pozostałych Lumii, aczkolwiek to już jest bardziej odległa przyszłość.

Odblokowana Lumia 920 z trzecią kolumną kafelków
Odblokowana Lumia 920 z trzecią kolumną kafelków

Osoby odpowiedzialne za stworzenie tego obejścia popodkreślają, że nie chcą otwierać furtki dla piratów. Co więcej, liczą oni na stworzenie marketu (na wzór Cydii z iOS), gdzie niezależni twórcy mogliby zamieszczać autorskie modyfikacje systemu i aplikacje, które wykorzystują dodatkowe uprawnienia. Idea jest pod wieloma względami słuszna, ale jednak ryzykowna. W przypadku odblokowania interop, a później root dla Windows Phone 7, w sieci można było znaleźć pirackie pliki xap z gier i aplikacji. Oczywiście powstała w tamtym czasie idea alternatywnego marketu dla Windows Phone — Bazaar — która jednak nie cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony tak deweloperów, jak i użytkowników. Strona WP Bazaar już nie działa i został po niej tylko ślad na Facebooku. Czy w tym przypadku będzie podobnie? Wszystko zależy od sceny homebrew dla Windows Phone, która ostatnimi czasy mocno się rozleniwiała. Trzeba uczciwie przyznać, że było to spowodowane brakiem odblokowania dla słuchawek z nowym systemem. Warto pamiętać także, że czasy świetności domowych aplikacji przypadły na końcówkę dominacji Windows Phone 7 (czyli rok 2012).

Czekamy zatem na udostępnienie aplikacji do uwalniania Lumii 920. Liczę na to, że będzie to sygnał do tworzenia alternatywnego oprogramowania opartego na wyższych uprawnieniach. Oby nie skończyło się to jak z nieszczęsną usługą Bazaar, bo na dzień dzisiejszy główną atrakcją jailbreaka jest... odblokowanie trzeciej kolumny z kafelkami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)