Jak Kazuo Hirai chce ratować Sony

Jak Kazuo Hirai chce ratować Sony

03.02.2012 15:24

W minionym miesiącu sporo działo się w firmie Sony. Unia Europejska zezwoliła na przejęcie Sony Ericssona, na CES zaprezentowane zostały pierwsze telefony firmowane logo Sony, a od 1 kwietnia pozycję CEO firmy przejmie Kazuo Hirai — obecny szef Sony Computer Entertainment — który zastąpi pierwszego szefa firmy spoza Japonii — Howarda Stringera. Poznaliśmy również wyniki finansowe firmy Sony za trzeci kwartał fiskalnego roku 2011.

W zamkniętym właśnie kwartale Sony zanotował 23,37 miliarda dolarów przychodu, o 17,4% mniej niż rok wcześniej. Niestety wykupienie udziałów w firmie Sony Ericsson, związane z tym podatki i rozwiązanie spółki z Samsungiem nie wpłynęły dobrze na kondycję finansową Sony. Nie bez efektu pozostała powódź w Tajlandii i kryzys w krajach rozwiniętych. Sony skarży się również na niekorzystne kursy walut. Jednak liczby są bezlitosne — firma zanotowała 2 miliardy dolarów straty netto w ciągu minionego kwartału. Przewiduje się, że Sony zamknie rok fiskalny z 3 miliardami straty.

Po ogłoszeniu wyników finansowych przyszły CEO firmy podzielił się z obecnymi swoją wizją na przyszłość firmy. Hirai ma prosty, złożony z czterech kroków, plan na uratowanie firmy. Po pierwsze, należy wyeksponować te pola działania Sony, w których radzi sobie najlepiej — fotografię cyfrową i rozrywkę. To powinno dać solidne podstawy do wejścia na rynek urządzeń mobilnych po całkowitym przejęciu Sony Ericssona. Po drugie, Hirai planuje pchnąć do przodu dział odpowiedzialny za telewizory. Jego zdaniem urządzenia te nadal będą sercem domowej rozrywki, ale zamierza ciąć koszty wchodząc w układy z innymi firmami i wykorzystać technologie Crystal LED i OLED. Po trzecie, co jest całkowicie zrozumiałe w takiej sytuacji, Sony musi przyjrzeć się swoim produktom i pozbyć się tych nierentownych. Po czwarte, o czym wie niewielu zwykłych zjadaczy chleba, Sony ma na koncie sporo nowatorskich wynalazków, które wykorzystywane są w diagnostyce. Hirai uważa, że z portfolio pełnym innowacyjnych sensorów, soczewek, ekranów i przetworników do ultrasonografów, endoskopów i aparatów rentgenowskich, Sony może stać się liderem w dziedzinie sprzętu diagnostycznego.

Hirai przejmie firmę po zamknięciu roku, najprawdopodobniej ze sporymi stratami. O skuteczności jego planu na razie nie ma co dyskutować, ale pewnym jest, że Sony przyda się zamknięcie nierentownych projektów.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)