Jak odzyskać miejsce po aktualizacji Windows 10 FCU i już się o to nie martwić?

Jak odzyskać miejsce po aktualizacji Windows 10 FCU i już się o to nie martwić?

Jak odzyskać miejsce po aktualizacji Windows 10 FCU i już się o to nie martwić?
27.10.2017 15:36

Spora część użytkowników Windowsa 10 dostała jużaktualizację Fall Creators Update (FCU). Z tego co do nas piszeciewynika, że wielu wraz z tym odświeżeniem systemu straciło sporowolnego miejsca na dysku, znacznie więcej, niż to było przypoprzednich aktualizacjach. Faktycznie, instalacja nowej „dziesiątki”nie jest przyjazna dla użytkowników mających skromne zasobypowierzchni dyskowej, używających np. niewielkiego SSD w laptopach.Na szczęście łatwo po instalacji posprzątać, przy okazjiwłączając w Windowsie 10 funkcję, dzięki której system lepiejbędzie gospodarował dostępnym miejscem.

Tradycyjne narzędzie Windowsa do oczyszczania dysku pozainstalowaniu FCU działa oczywiście nadal. Uruchamiamy je,wybierając Oczyszczanie dysku z Menu Start > Narzędziaadministracyjne systemu. Domyślnie nie pokazuje za wiele, ale pokliknięciu przycisku Oczyść pliki systemowe przeprowadzi dogłębneskanowanie, które ujawni, ile po ostatniej aktualizacji Windows dlasiebie zabrał.

Obraz

W naszym wypadku jest to niemal 11 GB – sporo, jak na partycję40 GB. Usunięcie tego, co oznaczone jest jako Poprzednie instalacjesystemu Windows oznaczać będzie jednak, że nie wrócimy już dopoprzedniej wersji. Zaznaczcie więc tę opcję tylko wtedy, jeślijesteście już pewni, że Windows 10 Fall Creators Update działapoprawnie. Potem należy tylko odpowiedzieć twierdząco na pytanieCzy na pewno chcesz trwale usunąć te pliki? – i patrzeć, jakzwalnia się miejsce na dysku.

Nowa wersja „dziesiątki” przynosi jednak lepsze rozwiązanie.Wykorzystana tu klasyczna aplikacja win32 wymaga każdorazowegozaangażowania użytkownika. Nowa funkcja zarządzania miejscem nadysku w Ustawieniach systemu działa już automatycznie.

Obraz

W tym celu należy w Ustawienia > System wybrać z bocznegomenu pozycję Pamięć i tam przełączyć przełącznik Czujnikpamięci. Następnie klikamy link Zmień sposób zwalniania miejsca –i w nowym widoku, pod opcją Zwolnij miejsce teraz zaznaczamy Usuńpoprzednie wersje systemu Windows.

Obraz

Po wybraniu tej funkcji Windows 10 będzie automatycznie usuwałpliki poprzednich wersji dziesięć dni po instalacji aktualizacjisystemu – uznano, że to dość czasu, by użytkownik ocenił, czynowa wersja spełnia jego wymagania. Zautomatyzowanie tego procesuoznacza, że nie trzeba będzie się już nigdy samemu martwićmalejącą ilością miejsca na dysku, tym bardziej, że Czujnikpamięci sam może też usuwać pliki tymczasowe, przetrzymane wKoszu i zalegające w folderze Pobrane pliki.

Efekt, jaki dało czyszczenie Czujnikiem pamięci na naszej partycji okazał sięcałkiem zadowalający – przywróciliśmy ponad 10 GB wolnegomiejsca.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)