Jak znaleźć zgubiony telefon? Sposoby dla Androida i iOS-a

Jak znaleźć zgubiony telefon? Sposoby dla Androida i iOS‑a

Jak znaleźć zgubiony telefon? Sposoby dla Androida i iOS-a
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Kowasz
01.05.2021 12:18

Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nigdy nie zgubił swojego telefonu. O ile sytuacja jest mało poważna, gdy po prostu zawieruszy się on w innej części domu, tak jego odnalezienie może stanowić problem, gdy faktycznie zostanie przez nas zagubiony.

Szukanie telefonu przez internet

Po wpisaniu do wyszukiwarki frazy “jak znaleźć zagubiony telefon” możemy natknąć się na wiele stron, które proponują jego odnalezienie po podaniu numeru oraz, nierzadko, uiszczeniu opłaty. Szkoda tracić czas na tego typu rozwiązania, bowiem strony tego rodzaju są oszustwem żerującym na desperacji i niewiedzy użytkowników smartfonów.

Google na ratunek użytkownikom Androida

W przypadku urządzeń z systemem Android konieczne jest posiadanie zainstalowanej aplikacji Znajdź moje urządzenie, będącej następcą Android Device Managera. Dzięki niej, w sytuacji zagubienia telefonu lub innego przypisanego do konta sprzętu, można go łatwo odnaleźć na mapie po zalogowaniu się do swojego konta Google.

Użytkownik, na którego urządzeniu jest zainstalowana ta aplikacja, może nie tylko ustalić aktualną lokalizację sprzętu. Inne dostępne funkcje to chociażby odtwarzanie dźwięku pomagającego w odnalezieniu smartfona czy możliwość wymazania wszystkich danych znajdujących się na telefonie. W przypadku tej ostatniej opcji należy jednak pamiętać, że zabieg ten jest nieodwracalny.

Jeżeli wiemy, że telefon musiał się zagubić gdzieś w domu, a do tego jest on sparowany ze smartwatchem, to możemy sprawdzić czy ten ostatni posiada funkcję szukania telefonu. Wiele urządzeń daje możliwość odtworzenia dźwięku na poszukiwanym smartfonie lub wskazania odległości w jakiej powinien znajdować się on od właściciela.

Aplikację Znajdź moje urządzenie dla urządzeń z Androidem możecie znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Użytkownicy Apple mają łatwiej

Sprzęt z jabłkiem już od dawna udostępnia swoim użytkownikom funkcję lokalizatora urządzeń. Gdyby więc doszło do zagubienia iPhone’a, wystarczy, że jego właściciel wejdzie na stronę Apple, a następnie poda swój Apple ID aby się zalogować. W prosty sposób będzie mógł dokonać zablokowania telefonu i oznaczenia go jako zagubione urządzenie.

Na tym jednak nie koniec, bowiem Apple stworzyło także urządzenie AirTag, które może ułatwić nie tylko znalezienie telefonu, ale każdego przedmiotu, do którego zostanie przypięty.

AirTag od Apple także może ułatwić znalezienie urządzenia
AirTag od Apple także może ułatwić znalezienie urządzenia© GETTY | James D. Morgan

Lokalizator umożliwia także sprawdzenie gdzie obecnie znajduje się smartfon. Użytkownik może wyświetlić jego dokładną lokalizację na mapie oraz napisać wiadomość, która będzie się na nim pokazywać. W ten sposób możliwe jest podanie numeru telefonu na który może zadzwonić osoba, która znalazła urządzenie, aby przekazać je pierwotnemu właścicielowi.

Należy jednak pamiętać, że funkcja lokalizatora musiała być wcześniej włączona przez użytkownika, nie można tego dokonać po zaginięciu telefonu. Ponadto, w przypadku urządzeń z systemem iOS 13 lub nowszym, można ustalić miejsce znajdowania się sprzętu także wtedy, gdy nie jest ono podłączone do sieci komórkowej lub Wi-Fi. W takiej sytuacji inne pobliskie urządzenia, za pomocą Bluetootha, pomagają w jego odnalezieniu.

Gdyby jednak doszło do zagubienia urządzenia na terenie mieszkania to za pomocą lokalizatora możemy skorzystać z opcji odtwarzania dźwięku aby ułatwić sobie jego odnalezienie. Dużo łatwiej mają właściciele smartfonów sparowanych z zegarkiem Apple Watch. Ten ostatni posiada tę samą funkcję, bez konieczności logowania się do lokalizatora.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)