Jakość powietrza w Polsce: 3 aplikacje, które śledzą smog
11.10.2021 14:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sezon grzewczy rozpoczęty, co oznacza problemy z jakością powietrza w wielu rejonach Polski. Z pomocą przychodzą mobilne aplikacje, które pomagają śledzić zanieczyszczenia, by na czas zamknąć okna w domu.
Jak co roku w okolicy października, realnym problemem w kraju staje się zanieczyszczone powietrze. Głównie wieczorami i ranem może to powodować problemy z oddychaniem. Zamiast czekać z zamknięciem okna do ostatniej chwili, kiedy poczujemy nieprzyjemny zapach, można posłużyć się aplikacją, która pomaga na bieżąco śledzić stan powietrza w Polsce.
Na rynku dostępnych jest wiele programów, z których znakomita większość ma taką samą rolę - daje dostęp do odczytów z czujników powietrza (głównie chodzi o ilość pyłów PM10 oraz PM2,5, ale nie tylko), na podstawie czego użytkownik może sprawdzić, jak jakość powietrza w jego rejonie zmienia się w czasie. Każdy znajdzie coś dla siebie, my proponujemy 3 aplikacje, które powinny zadowolić wszystkich.
Zobacz także
Airly
Pierwsza propozycja to aplikacja Airly, która przykuwa oko ciekawym interfejsem i dużą liczbą wyświetlanych informacji. Czytelny wykres pozwala sprawdzić, jak zmieniała się jakość powietrza w czasie, a opcja przeglądania mapy - porównać powietrze nie tylko w różnych miastach w Polsce, ale i innych krajach.
Szybkie interpretowanie danych ułatwia oczywiście kolorystyka przypisywana do każdej ze stacji. Im gorsze powietrze - tym bliżej do koloru bordowego. Odczyty z konkretnych stacji można śledzić m.in. dzięki tworzeniu listy ulubionych lokalizacji.
Kanarek
Inna propozycja to popularny w Polsce Kanarek. Choć w tym przypadku interfejs nie był odświeżany od lat, jest czytelny i przedstawia wszystkie najważniejszy informacje. Dane czujników można wizualizować na mapie lub przeglądać w szczegółach, tworząc listę ulubionych. Można stosować filtry, a tym samym docierać tylko do tych czujników powietrza, które analizują konkretne parametry.
Kanarek obsługuje również powiadomienia, dzięki czemu użytkownik może być ostrzegany, gdy jakość powietrza spadnie poniżej określonego poziomu. Ciekawą opcją jest także porównywanie jakości powietrza w kolejnych miastach w formie "rankingu" najbardziej zanieczyszczonych lokalizacji.
Smog Polska
Trzecia propozycja to aplikacja Smog Polska, której atutem jest prostota i stosunkowo mała liczba wyświetlanych informacji. Docenią ją więc osoby szukające prostego narzędzia bez rozbudowanych opcji związanych z analizą. Wciąż dostępne jest przeglądanie mapy (tylko czujników z Polski) oraz dodawanie stacji do ulubionych.
Wygodny może się także okazać ranking miast, na tle którego wyświetlany jest wynik jakości powietrzna w miejscowości, w której w danym momencie znajduje się użytkownik. Pomaga to szybko zorientować się, jakim powietrzem oddychamy na tle innych miast w kraju.