Japonia wprowadza cyfrowego jena. Narodowy bank będzie testował wirtualną walutę rok

Japonia wprowadza cyfrowego jena. Narodowy bank będzie testował wirtualną walutę rok

fot. Chesnot/Getty Images
fot. Chesnot/Getty Images
06.04.2021 17:06, aktualizacja: 06.03.2024 21:45

Bank of Japan, narodowy Bank Japonii wprowadził narodową walutę cyfrową w ramach eksperymentu z rozwojem płatności. Testy cyfrowego jena mają potrwać rok.

Decyzja Banku Japonii podyktowana jest osiągnięciem poziomu innowacji, którego dokonał prywatny sektor finansowy. Uruchomienie narodowej waluty cyfrowej mogłoby przyspieszyć płatności krajowe i zagraniczne (skracając czas przewalutowania, a tym samym całego procesu płatności). W dobie renesansu popularności bitcoina, takie rozwiązania mogłyby właśnie odsunąć uwagę wszystkich od tych wirtualnych walut, gdyby banki zadbały o innowacje po ich stronie.

Eksperyment z cyfrowym jenem ma być podzielony na kilka faz. Pierwsza z nich potrwa do marca 2022 i skupi się na technicznym aspekcie: wydawania, dystrybuowania i korzystania narodowej waluty cyfrowej.

Po tym czasie nastąpi faza druga, w trakcie której będą sprawdzane dalsze funkcje, na przykład limity tego, ile dany klient banku może posiadać pieniędzy w formie narodowej waluty cyfrowej.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, Bank Japonii jest gotowy na rozpoczęcie programu pilotażowego - mieliby wziąć w nim udział dostawcy usług płatniczych oraz klienci banku.

Japonia jest tutaj w tyle za Chinami, które ogłosiły cyfrowego juana na początku marca 2021 r.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)