Już teraz rozlicz się z fiskusem - PITy 2011 do pobrania

Już teraz rozlicz się z fiskusem - PITy 2011 do pobrania

Redakcja
04.01.2012 07:34

Za nami rok 2011, warto więc pomyśleć o rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym. Są na to jeszcze cztery miesiące, ale im wcześniej będziemy mieć to za sobą, tym wcześniej dostaniemy zwroty i tym mniejsze mamy szanse na utknięcie na poczcie pod koniec kwietnia. Pomoże w tym program PITy 2011, który od dziś można pobrać za pośrednictwem naszego portalu.

Ministerstwo Finansów przygotowało już nowe wzory formularzy PIT 2011 do rozliczeń z podatku od dochodów osobistych. Ponieważ osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej od tego roku nie muszą posługiwać się Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP), w najnowszych formularzach będzie można podać zarówno NIP, jak i PESEL. W załączniku PIT/O uwzględniono nowe przepisy, na mocy których w ramach ulgi internetowej można odliczać również wydatki na Internet poza miejscem zamieszkania. Warto wspomnieć, że 2011 jest prawdopodobnie ostatnim rokiem, kiedy jakiekolwiek wydatki na dostęp do Internetu odliczymy od dochodu.

Zestaw do rozliczeń za 2011 będzie identyczny jak przed rokiem. Do dyspozycji będziemy mieli podstawowe druki PIT-36 (działalność gospodarcza) i PIT-37 (wynagrodzenie za pracę, emerytury), do tego załączniki PIT/O (zwykłe ulgi) i PIT/D (ulgi mieszkaniowe), a także mniej popularne formularze: PIT-36L (działalność gospodarcza opodatkowana liniową stawką 19%), PIT-38 (dochody kapitałowe) i PIT-39 (dochody ze sprzedaży mieszkania). Jest też cała gama mniej popularnych załączników. Nie zapominajmy, że również w tym roku PIT można złożyć drogą elektroniczną, przez Internet, i to bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego. Za 2010 rok przez Internet rozliczył się prawie milion Polaków. Liczba ta niestety ginie w cieniu 20 milionów PIT-ów złożonych jeszcze na papierze.

Udostępniony dzisiaj program PITy 2011 od lat jest najpopularniejszym pomocnikiem podatników. Program jest prosty w obsłudze i sam wykonuje obliczenia, więc użytkownikowi pozostaje wpisać niezbędne, podstawowe dane. PITy 2011 umożliwia również wybranie dowolnej organizacji pożytku publicznego, której rozliczający się może podarować 1% swojego podatku. W wybraniu odpowiednich formularzy pomoże rozbudowany opis druków oraz szczegółowe informacje na temat każdej z ulg. Wypełnioną deklarację można wydrukować lub bezpośrednio złożyć przez Internet.

Najnowszą wersję programu PITy 2011 można pobrać w dziale Programy -> Dom -> Rozliczenia podatkowe.

Jeśli PITy z jakiegoś powodu nie przypadną komuś do gustu, warto poczekać z rozliczeniem na zaktualizowanie oficjalnego programu Ministerstwa Finansów do wypełnienia i elektronicznego wysłania deklaracji PIT — e-Deklaracje Desktop, który jest dostępny również dla Linuksa i Mac OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)