Stary laptop dostaje nowe życie dzięki Androidowi x86


Idąc do przodu z nową technologią, stary sprzęt staje się powoli niezdatny do pracy. Windows przestał mnie na nim interesować. Postanowiłem przesiąść się na Linuksa i nie wyszło mi to na złe. Laptop działa wydajnie, nic się nie wiesza. Wszystko działa sprawnie. Ostatnio wpadłem na pomysł przejścia na komputerową wersję Androida. Dlaczego tak postanowiłem? Ponieważ chciałem sprawdzić, jak będą pracować na moim laptopie aplikacje i gry z Androida. Laptop jakiś dobry nie jest. Intel Pentium T2370 2x 1.73GhZ, 2 GB RAM, Grafika Intel X3100 64 MB zintegrowana, dysk HDD 160 GB. Nie zawiodłem się. Wszystko działa sprawnie. Zacznijmy od początku moich przygód z Androidem x86.

Wybór wersji i instalacja

Na początku zainstalowałem znalezioną w internecie najnowszą wersję Androida, czyli 5.0. Niestety, nie posiadała ona Sklepu oraz samych usług Google Play, co jak dla mnie, wykluczyło ten system z użytku. W związku z tym zmuszony byłem zainstalować android-x86-4.4-RC2. Za pomocą unetbootin wrzuciłem obraz tego systemu na USB i zainstalowałem go na oddzielnej partycji o wielkości 12 GB. System zabrał dla siebie około 3.5 GB, co dało mi 9.5 GB wolnego miejsca dla siebie.

Bardzo ucieszyło mnie to, że każda wersja Androida x86 ma wbudowaną aplikację Superuser. To mi, jako zaawansowanego użytkownika, bardzo pomoga.

Wydajność

Wynik w AnTuTu na rozdzielczości 1280x800

Wynik w AnTuTu na rozdzielczości 800x600

Jedna ze scen w benchmarku 3D - 1280x800

Jedna ze scen w benchmarku 3D - 800x600

Sam system działa bez żadnych problemów, wszystko jest płynne, co mile zaskakuje, jak na siedmioletniego laptopa. Gry po przystosowaniu do sterowania padem, lub klawiaturą, również działają sprawnie. World Of Tanks Blitz po odpowiednim skonfigurowaniu za pomocą oddzielnej aplikacji działa bardzo fajnie. Niektóre gry nie uruchamiają się wcale, ale są to wyjątki. Aplikacje ładują się szybko. Ogólnie cały system działa dobrze i da się go przyjemnie używać.

Zrzuty ekranu z gry World Of Tanks - gra działa w średnio 25 FPS'ach, ale działa płynnie, bez żadnych ścin.

Czy wersja komputerowa jest lepsza od wersji "dotykowej"?

Oczywiste jest, że systemu przystosowanego na urządznia mobilne lepiej będzie się używać na tabletach i smartfonach, niż na komputerach. To, czy system będzie wydajny, zależy też od komputera, na którym instalujemy Androida. Osoby, używające Androida tylko na urządzeniach dotykowych musiałyby poświęcić trochę czasu na przyzwyczajenie się do obsługi systemu myszką i klawiaturą. Dzięki ogromnej bazie aplikacji, możemy zastąpić windowsowe aplikacje, aplikacjami dostępnymi na Androida. Możemy też dać naszemu staremu PC'towi drugie życie, ponieważ możemy grać dosyć płynnie w gry nawet na wysokich ustawieniach graficznych.

Podsumowanie

Polecam instalację tego systemu na netbookach, lub na starych laptopach i komputerach. Dzięki temu będziemy mogli w miarę wydajnie korzystać z dostępnych na ten system aplikacji i gier. Mając do dyspozycji 1 lub 2 GB RAM, wydajność systemu powinna być jeszcze większa, ale można również korzystać z tego systemu mając 512 MB RAM. Trochę czasu zajmie nam przyzwyczajenie się do obsługi systemu myszką i klawiaturą, ale myślę, że nie sprawi to nikomu żadnego większego problemu. Jeżeli ktoś używa na co dzień Androida x86, lub bawi się nim dla testów, prosiłbym o podzielenie się swoją opinią w komentarzach.