Kaspersky: ponad połowa ofiar ransomware płaci okup za dane

Kaspersky: ponad połowa ofiar ransomware płaci okup za dane

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Karolina Kowasz
01.04.2021 15:34

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Kaspersky, aż 56 procent osób, które padły ofiarą szkodliwego oprogramowania, zapłaciła okup za odzyskanie dostępu do swoich danych. Niestety, nie zawsze oznaczało to dla nich pomyślne rozwiązanie sprawy, o czym donosi raport.

Kaspersky informuje, że aż 17 procent ze wszystkich opłaconych okupów nie poskutkowała odzyskaniem skradzionych danych. Co ciekawe, spośród wszystkich osób, które zdecydowały się na jego zapłacenie, większość użytkowników miała poniżej 44 lat. Z badania wyraźnie wynika, że młodsze osoby są bardziej skłonne do zapłacenia okupu, gdzie w przypadku userów powyżej 55 roku życia, tylko 11 procent decyduje się na dokonanie płatności.

Marina Titowa, będąca dyrektorką ds. marketingu produktów konsumenckich w firmie Kaspersky twierdzi, że dane wyraźnie pokazują, iż w przeciągu ostatnich 12 miesięcy wielu klientów zapłaciło okup w zamian za odzyskanie swoich danych. To jednak nie zagwarantowało im zwrotu danych. Zdaniem pani dyrektor, tego rodzaju zachowanie jedynie zachęca cyberprzestępców do kontynuowania swoich praktyk. Dlatego wciąż powtarzamy, że osoby, które padły ofiarą oprogramowania ransomware, nie powinny płacić okupu, ponieważ ich pieniądze wzmocnią jedynie ten proceder.

Z dalszej wypowiedzi pani Mariny wynika, że użytkownicy powinny bardziej inwestować w ochronę i bezpieczeństwo swoich urządzeń, co sprawiłoby, że przyczyniliby się do bezpieczniejszej przyszłości internetu. Jeżeli ataki poprzez ransomware staną się mniej atrakcyjne oraz lukratywne dla cyberprzestępców, znacząco zmniejszy się ich ilość.

Dodatkowo użytkownicy powinni także pamiętać o regularnym robieniu kopii zapasowych. W ten sposób nie będą musieli się obawiać, że w wypadku ataku zostaną z niczym i ich jedyną szansą będzie zapłacenie okupu. Poradnik jak robić dobry backup możecie znaleźć chociażby na naszej stronie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)