Każdy wygrywa: liceum ma nową sieć, studenci pracę dyplomową

Każdy wygrywa: liceum ma nową sieć, studenci pracę dyplomową
05.03.2015 13:05
Każdy wygrywa: liceum ma nową sieć, studenci pracę dyplomową

Gdy studentom brakuje zajęć praktycznych, a sieć w pobliskiej podstawówce wymaga modernizacji, można połączyć pożyteczne z pożytecznym. Do takiego wniosku doszły Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie i Zespół Szkół nr 2 w Dukli (woj. podkarpackie, powiat krośnieński).

Poprzednia sieć zdaniem władz szkoły nie spełniała przede wszystkim wymogów bezpieczeństwa, była ponadto niewygodna dla użytkowników i trudna w utrzymaniu. Zespół Szkół nr 2 w Dukli wygospodarował więc fundusze na modernizację, która tym razem polegała na zbudowaniu całej sieci od nowa z wykorzystaniem nowego sprzętu. Budżet udało się utrzymać w ryzach dzięki współpracy z firmą SPEKTRA, która dostarczyła niezbędne urządzenia. Całość udało się wykonać za około 4,5 tysiąca złotych.

źródło: Zespół Szkół nr 2 w Dukli
źródło: Zespół Szkół nr 2 w Dukli
350132250878502849

Nowa sieć powstała dzięki współpracy szkoły w Dukli z zaprzyjaźnioną Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie, z którą od dawna organizuje między innymi warsztaty informatyczne i językowe dla gimnazjalistów i licealistów. Dzięki temu uczniowie i pracownicy szkół mogą korzystać z WiFi na swoich urządzeniach przenośnych. Zupełnie nowa infrastruktura spełnia współczesne normy, została zbudowana z myślą o bezpieczeństwie, wygodzie użytkowania, a także łatwym serwisowaniu w razie awarii.

A co z tego miała uczelnia? Projektem i wykonaniem przebudowanej sieci zajęli się studenci ostatniego roku informatyki. Plany, kosztorysy, konfiguracja i własnoręczny montaż urządzeń stanowią temat pracy dyplomowej grupy studentów. Dzięki temu mają oni doświadczenie praktyczne zdobyte poza uczelnianym laboratorium. Mieli szansę sprawdzić swoje umiejętności administratorskie w realnych warunkach, poznać wymogi obowiązujących norm i przełożyć je na fizyczną infrastrukturę.

Modernizacja rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku, sieć została oddana do użytku w styczniu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)