Kinect wspomaga walkę z autyzmem

Kinect wspomaga walkę z autyzmem

10.05.2012 11:22

Zastosowanie Kinecta staje się coraz szersze, także w medycynie. Naukowcy z Instytutu Rozwoju Dziecka przy Uniwersytecie Minnesoty poprzez wykorzystanie pięciu sensorów obserwujących bawiące się swobodnie dzieci, a także odpowiednie oprogramowanie zbierające i analizujące dane, mają nadzieję na wczesne wykrycie autyzmu. To bardzo ważne w walce z chorobą, dotykającą dwoje dzieci na tysiąc.

Nie jest łatwo zdiagnozować spektrum zaburzeń autystycznych, ponieważ oznaki nieprawidłowego rozwoju najmłodszych są ledwo zauważalne, często nawet dla lekarza specjalisty. Samo badanie również jest czasochłonne, gdyż wymaga nagrywania zachowania dziecka, a materiał wideo późniejszej dokładnej analizy. Odpowiednio skonfigurowany Kinect znacznie usprawniłby wszystko - o ile faktycznie przygotowywane w tej chwili w Instytucie rozwiązanie przyniesie efekty. System testowany jest na grupkach po maksymalnie 10 osób.

Sensory odróżniają cechy fizyczne dzieci, jak również ich ubiór. Zbierane są różnorakie dane odnośnie aktywności poszczególnych z nich, porównywane przez 3 komputery z całą grupą. Szybko powinno się okazać, kto jest nadzwyczajnie spokojny, albo pobudliwy i wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli system się sprawdzi, następnym krokiem naukowców będzie skupienie się na badaniu z Kinectem pojedynczych dzieci podczas rozmowy z psychiatrą. W planach jest również specjalna gra, dzięki której rodzice w domach będą mogli stwierdzić ewentualne nieprawidłowości w rozwoju swoich pociech.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)